Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nauczyciel został zatrudniony na umowę o pracę tylko na 10 godz doradztwa zawodowego od 1 października 2018 r do 7 grudnia 2018 r. Czy takiemu nauczycielowi należy wypłacić trzynastkę?
Nauczyciel nie został zatrudniony zgodnie z organizacją pracy jednostki oświatowej, czyli od 1 - 3 września 2018 r., a w związku z tym nie jest uprawniony do trzynastki za 2018 r. w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu - art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, Dz.U. z 2018 r., poz. 1872. Według MEN określenie „nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły" oznacza, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dotyczy nauczycieli, z którymi stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego, tj. z dniem 1 września (z uwzględnieniem dopuszczonej przepisami możliwości rozpoczęcia zajęć w innym terminie - np. w związku z prowadzeniem zajęć od poniedziałku do piątku). Gdyby ustawodawca zamierzał przyznać prawo do wynagrodzenia rocznego każdemu nauczycielowi niezależnie od tego, z jaką datą został zatrudniony, to nie ustanawiałby warunku nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły (MEN o trzynastkach, http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja.ekspert2/105270/MEN-o-trzynastkach).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z powodu nie wyrażenia zgody na ograniczenie etatu, nauczyciel otrzymał wypowiedzenie umowy na dzień 31.08.2017 r.
W grudniu 2017 r.gdyby nauczyciel pozostał w stosunku pracy, otrzymałby nagrodę jubileuszową (35 lat) .Czy mimo wszystko powinna być wypłacona nagroda jubileuszowa w danym roku kalendarzowym czy zgodnie ze świadectwem pracy - nauczyciel w dniu rozwiązania umowy traci prawo do w/w nagrody.
Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie zapisu w KN art. 73 ust. 3". Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres."
Pytanie: Czy przedłużenie występuje tylko wtedy, gdy jakiś jeden okres niezdolności przekracza 6 mies., na przykład, jeśli jedna ciągła nieobecność (nawet składająca się z kilku następujących po sobie L4) trwa dłużej niż 182 dni to dopiero jest to "przekroczenie".
Czy do tych 6 miesięcy należy zsumować zwykłe tygodniowe L4 w trakcie przepracowanego całego okresu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co należy do obowiązków dyrektora a co nauczyciela, który poinformował dyrektora, że we wrześniu chce przejść na urlop dla poratowania zdrowia? Jaka jest kolejność działań?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Potrzebuję wystawić świadectwo pracy. Umowa, kartoteki wynagrodzenia oraz pismo w którym wyrażona jest zgoda na dodatkowe zatrudnienie ( świadectwo dotyczy dodatkowego wynagrodzenia) mają różne daty. Na podstawie czego powinnam wystawić świadectwo pracy? Na umowie jest data od 01.02.1983 do odwołania, wynagrodzenia są od kwietnia z wyrównaniem za marzec do sierpnia 1983, natomiast zgoda na zatrudnienie jest od 07.03.1983r. do 31.12.1983r. W aktach jest również pismo z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 1 czerwca 1983, ale na kartotekach jest wynagrodzenie do sierpnia 1983r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 20 września. Za tydzień wykorzysta 182 dni zwolnienia i zwrócił się do dyrektora z podaniem o urlop uzupełniający (za ferie zimowe). Czy dyrektor może udzielić nauczycielowi urlopu bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim, czy ma go udzielić w przerwie wakacyjnej w ilości 8 tygodni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe