Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie zapisu w KN art. 73 ust. 3". Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres." Pytanie: Czy przedłużenie występuje tylko wtedy, gdy jakiś jeden okres niezdolności przekracza 6 mies., na przykład, jeśli jedna ciągła nieobecność (nawet składająca się z kilku następujących po sobie L4) trwa dłużej niż 182 dni to dopiero jest to "przekroczenie". Czy do tych 6 miesięcy należy zsumować zwykłe tygodniowe L4 w trakcie przepracowanego całego okresu pracy?
Okresy nieobecności spowodowane chorobą lub urlopem innym niż wypoczynkowy należy zsumować z całego okresu. Art. 73 ust. 3 KN stanowi, że łącznie mogą one wynieść 6 miesięcy. Gdyby chodziło o ciągłą 6-miesięczną nieobecność, ustawodawca posłużyłby się pojęciem "nieprzerwanie" a nie "łącznie".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, od września tego roku nauczycielka matematyki uzupełnia etat w mojej szkole. W szkole macierzystej realizuje 13/18 matematyki, w mojej 5/18. Oprócz tego w mojej placówce uczy 6 godzin matematyki na podstawie umowy na czas określony. Czy można wypłacać jej dodatek wiejski, skoro razem uczy 9 godzin matematyki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zadałam Pytanie ale nie dostałam wyczerpującej odpowiedzi:
jeżeli jedynym rozwiązaniem umowy będzie art. 53 kp. to jakie będzie uzasadnienie rozwiązania umowy (co należny wpisać w uzasadnieniu)oraz jaka podstawa prawna rozwiązania umowy do zapisu w świadectwie pracy(jaką formulę tam wpisać). Czy posiadacie państwo przykładowy druk (wzór) takiego rozwiązania?.
poniżej moje pytanie i Państwa odpowiedź.
Pracownik obsługi pracował w szkole pracował w szkole 27 lat. Złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 28 listopada 2021 r w związku z przejściem na emeryturę. Od 1 grudnia 2021 został ponownie zatrudniony w pełnym etacie a od 01.09.2023 roku pracuje na poł etatu. Aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim pogorszyło mu się zdrowie będzie musiał przejść szereg operacji. Do pracy nie wróci. Pracownik nie złoży podania o rozwiązanie umowy o pracę. Co w takim przypadku dalej będzie z pracownikiem (emerytem). Jak wygląda możliwość rozwiązania umowy? Jak powinno wyglądać pismo w sprawie rozwiązania umowy w tym przypadku ( jakie elementy powinno zawierać, jakie uzasadnienie) Może posiadacie Państwo wzór. Jaka będzie podstawa prawna rozwiązania umowy do zapisu w świadectwie pracy? Zgłosiłam u państwa w tej sprawie dokument na życzenie
Skoro pracownik obecnie jest na zwolnieniu lekarskim i nie złożył wniosku o rozwiązanie umowy o pracę można ww zasadzie zastosować jedno z dwóch rozwiązań: zaproponować mu rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, albo poczekać, aż skończy się okres zasiłkowy.
Za porozumieniem stron można rozwiązać umowę nawet z chronionym pracownikiem, w dowolnym momencie, i bez zbytnich formalności- pod warunkiem, ze pracownik taki wyrazi na to zgodę. Wówczas podstawą rozwiązania umowy jest art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.
Jeśli pracownik nie wyrazi zgody wówczas jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z art. 53 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczycielka powinna wrócić do pracy jeżeli: od 9 maja 2011r. była na ciągłym zwolnieniu lekarskim a 30 grudnia 2011 urodziła.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel został zatrudniony na umowę o pracę tylko na 10 godz doradztwa zawodowego od 1 października 2018 r do 7 grudnia 2018 r. Czy takiemu nauczycielowi należy wypłacić trzynastkę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakiego artykułu - 20 czy 27 KN należy wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy (15,75/18)? W tym przypadku przyczyny leżą wyłącznie po stronie pracodawcy i czy w związku z tym nauczycielowi przysługuje odprawa? Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów KN czy KP?
Dziękuję i czekam na odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe