Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Co należy do obowiązków dyrektora a co nauczyciela, który poinformował dyrektora, że we wrześniu chce przejść na urlop dla poratowania zdrowia? Jaka jest kolejność działań?
Na podstawie art. 73 ust. 10a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. dyrektor szkoły, na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia (ustna informacja nie spełnia wymogów takiego wniosku), w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, wydaje skierowanie na badanie lekarskie przeprowadzane przez uprawnionego lekarza. Uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, określające czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia, w tym datę początkową i końcową urlopu (nie decyduje o nich nauczyciel) albo o braku istnienia potrzeby skorzystania z urlopu – art. 73 ust. 10c KN i załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, Dz.U. z 2018 r., poz. 190. W razie uzyskania takiego orzeczenia, dyrektor sprawdza spełnianie przez nauczyciela pozostałych warunków ustawowych: wymiar zatrudnienia na pełen etat, posiadanie wymaganego stażu (w przypadku pierwszego urlopu) lub upływ co najmniej roku od poprzedniego urlopu oraz czy nauczyciel nie posiada uprawnień emerytalnych (art. 73 ust. 1 – 4, ust. 8 KN). Jeśli dyrektor nie odwoła się od orzeczenia pozytywnego dla nauczyciela w ciągu 14 dni, a nauczyciel spełnia wszystkie warunki, dyrektor ma obowiązek udzielenia urlopu w terminie określonym przez lekarza medycyny pracy – art. 73 ust. 1, ust. 10d i ust. 10i KN..
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka w szkole dostarczyła w dn. 13.02.2015r. zwolnienie lekarskie do dn. 20.02.2015r. ( okres ferii ) . Prawdopodobnie je przedłuży. Czy należy się jej urlop uzupełniający za ten okres?
- Nauczyciel pracujący w szkole dziennej na całym etacie zatrudniony jest również w innej publicznej szkole w systemie zaocznym na 4/18 etatu. Ma ważne badania z zakresu medycyny pracy. w szkole zaocznej zatrudniany jest na każdy semestr oddzielną umową czyli od 01.09. - 31.01. i od 1.02. - 30.06. Czy szkoła zaoczna jest zobowiązana za każdym razem kierować nauczyciela na badania lekarskie czy wystarczy kopia książeczki i zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela ze szkoły dziennej.
Czy jeśli chodzi o zatrudnienie n-la do 30.06 a później od 1.09 na nowo należny kierować nauczyciela na badania lekarskie.
A jak jest w przypadku umowy na zastępstwo?
W kwestii badań lekarskich miały nastąpić zmiany proszę również o wykaz aktów prawnych dot. tego zagadnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile razy nauczyciel może skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia? Nauczyciel przebywał na urlopie zdrowotnym 10 miesięcy, a obecnie po dwuletniej przerwie pragnie skorzystać z jednego miesiąca urlopu na pobyt w sanatorium . Ile jeszcze razy (miesięcy ) może skorzystać z przywileju?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co ile lat nauczyciel powinien odbyć szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka na stanowisku wicedyrektora od 1 września 2022 r. złożyła rezygnację ze stanowiska wicedyrektora z dniem 15 sierpnia 2023 r. oraz rezygnację z pracy w szkole od 1 września 2023 r. W jaki sposób wyliczyć urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe