Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracujący w szkole dziennej na całym etacie zatrudniony jest również w innej publicznej szkole w systemie zaocznym na 4/18 etatu. Ma ważne badania z zakresu medycyny pracy. w szkole zaocznej zatrudniany jest na każdy semestr oddzielną umową czyli od 01.09. - 31.01. i od 1.02. - 30.06. Czy szkoła zaoczna jest zobowiązana za każdym razem kierować nauczyciela na badania lekarskie czy wystarczy kopia książeczki i zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela ze szkoły dziennej. Czy jeśli chodzi o zatrudnienie n-la do 30.06 a później od 1.09 na nowo należny kierować nauczyciela na badania lekarskie. A jak jest w przypadku umowy na zastępstwo? W kwestii badań lekarskich miały nastąpić zmiany proszę również o wykaz aktów prawnych dot. tego zagadnienia.
Z dniem 1 kwietnia 2015 roku zacznają obowiązywać nowe zasady dotyczące badań wstępnych pracowników. Wprowadza je Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z § 1 powyższej ustawy wprowadza się następujące zmiany w kodeksie pracy:
Co do zasady, wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy;
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Dotyczy to również przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.
Nauczyciel zatrudniony do 30.06 a następnie od 01.09 ma przerwę w zatrudnieniu dłuższą niż 30 dni, musi więc zostać objęty wstępnym badaniem lekarskim. Jeżeli jednak jest zatrudniony jednocześnie w innej szkole i ma aktualne zaświadczenie lekarskie, od 1 kwietnia 2015 r. nie trzeba będzie takiego nauczyciela kierować na wstępne badania - wystarczy zaświadczenie z tej drugiej szkoły. Przepisy nie przewidują odmiennych zasad w przypadku osób zatrudnionych na zastępstwo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Świadectwa rekompensacyjne. Czy skoro świadectwa z tytułu niepodwyższania wynagrodzeń przysługiwały za okres od 1.07.1991 r. do 28.06.1992 r., a nauczycielka przez cały ten okres przebywała na urlopie wychowawczym, to była uprawniona do ich otrzymania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na przyszły rok szkolny w związku z likwidacją oddziału proponujemy ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu na podstawie mianowania do wysokości 9/18. Godziny, które możemy mu zaproponować wynikają z zastępstwa za nauczyciela, który będzie przebywał na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Co w sytuacji, gdy nauczyciel wróci z tych urlopów w trakcie roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rozwiązuję umowę z nauczycielem mianowanym za porozumieniem stron, jaka datę zawarcia rozwiązywanej umowy wpisać w porozumieniu skoro nauczycielka akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego posiada z lutego 2002 roku, a umowę przez mianowanie z 2011 roku. Wg. mojej oceny spełniała warunki takiej umowy wcześniej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Żona jest organem prowadzącym przedszkole niepubliczne. Powołała mnie na stanowisko dyrektora, nadmieniam, że jestem jako osoba współpracująca wykazany w ZUS, czy powinna żona zatrudnić mnie normalnie na umowę o pracę? Czy moje wynagrodzenie będzie opodatkowane? Odliczane pełne składki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia rozpoczynają się 3 września. Jakie konsekwencje będzie miało wskazanie w umowie o pracę, że dniem rozpoczęcia pracy jest 3 września 2018 r. , a jakie gdy będzie to 1 września 2018 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe