Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile razy nauczyciel może skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia? Nauczyciel przebywał na urlopie zdrowotnym 10 miesięcy, a obecnie po dwuletniej przerwie pragnie skorzystać z jednego miesiąca urlopu na pobyt w sanatorium . Ile jeszcze razy (miesięcy ) może skorzystać z przywileju?
Na podstawie art. 73 Karty nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. W przypadku nauczyciela, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia można udzielić nauczycielowi nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
Z powyższych zasad wynika, że nauczycielowi przysługuje w ciągu całej jego kariery zawodowej, urlop dla poratowania zdrowia łącznie w wymiarze 3 lat. Jednorazowo można udzielić urlopu w wymiarze maksymalnie jednego roku, czyli może być na rok lub krócej. Z kolejnego urlopu nauczyciel może skorzystać dopiero po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu, nawet gdy był to urlop krótki, np. miesięczny.
Aby obliczyć przysługujący wymiar urlopu dla poratowania zdrowia, należy zliczyć wszystkie poprzednio wykorzystane urlopy i odjąć je od puli 3 lat. Ustawa nie ogranicza prawa do urlopu zdrowotnego w zakresie ilości udzielanych urlopów, a jedynie jego wymiaru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zatrudnić pracownika zajmującego stanowisko intendenta na stanowisku st. intendenta bez ogłaszania konkursu zewnętrznego? Pracownik ten spełnia wszystkie wymagania na stanowisko st.int.
- Pracownik nie dostarczył do Komisji Socjalnej zaświadczenia, że dziecko się nadal uczy. Jakie są tego skutki? Jak należy traktować informację pracownika o sytuacji życiowej i materialnej pracownika?
- W związku ze strajkiem nauczycieli, który miał miejsce w naszej szkole w dniu 31.03.2017, czy należy poinformować nauczyciela o potrąceniu wynagrodzenia za ten dzień czy taki dokument powinien znaleźć się w aktach osobowych nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, przy której działają oddziały przedszkolne. Dotychczas oddziały przedszkolne pracowały w godzinach realizacji podstawy programowej (5 godz.). Z dniem 1 stycznia 2023 r. organ wydłużył pracę oddziałów do godz. 16:00. Pracę w oddziale przedszkolnym, w wydłużonym czasie, podjęły panie uczące także w klasach I-III. W jaki sposób należy odnieść się do ich urlopu, który te nauczycielki realizują w ferie oraz w wakacje? Oddziały przedszkolne pracują w ferie oraz jeden miesiąc wakacji. Czy należy tym nauczycielkom uśrednić ich pensum (18/18 +3/25), czy zgodnie z decyzją burmistrza realizować tę pracę jako godziny ponadwymiarowe wobec dotychczasowego pensum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym poruszyć kwestię przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. Jestem nowym dyrektorem i na podstawie arkuszy informacyjnych dot. pracy nauczycieli przyznałam dodatki motywacyjne we wrześniu. Okazało się, że dwóch nauczycieli ma je niższe niż w ubiegłym roku. Zarzucono mi, że na piśmie nie zawiadomiłam ich wcześniej o obniżeniu dodatku. Czy ogólne przepisy oświatowe zawierają informacje na temat warunków obniżenia dodatku motywacyjnego, czy ma to regulować szkolny dokument tworzony na podstawie uchwały organu prowadzącego? Dodam, że ta uchwała nie zawiera takich informacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe