Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły niepublicznej. Kto wypłaca nauczycielowi stażyście 1000 zł w ramach "Świadczenia na start"?
Do nauczycieli niepublicznej szkoły nie mają zastosowania przepisy art. 53a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. o świadczeniu na start, ponieważ przepisy te nie są wymienione w art. 91b ust. 2 pkt 1 i 3 KN w katalogu przepisów dotyczących nauczycieli niepublicznych szkół. Zasadą jest więc, że w niepublicznych szkołach takie świadczenie nie jest wypłacane. Jeśli natomiast w danej szkole obowiązują korzystniejsze regulacje na podstawie postanowień umowy o pracę, statutu szkoły lub regulaminu wynagradzania poprzez stosowanie aktu KN w szerszym zakresie (art. 9 § 1 i 2, art. 18 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), jeśli wyjątkowo zgodnie z umowa o pracę lub wewnętrznymi regulacjami art. 53a KN obowiązuje w danej niepublicznej szkole, świadczenie wypłaca pracodawca. Najczęściej jest nim organ prowadzący niepubliczną szkołę, a rzadziej szkoła – gdy zgodnie ze statutem dana szkoła niepubliczna ma samodzielność organizacyjną i majątkowa od organu prowadzącego oraz zatrudnia pracowników we własnym imieniu (wyroku SN z 14.06.2006 r., I PK 231/05).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma wykształcenie:
- wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, kierunek: filologia polska;
- studia podyplomowe, kierunek: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z językiem angielskim;
- certyfikat językowy TELC potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
Czy nauczyciel posiada kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu i nauczaniu zintegrowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany rozwiązał umowę 31.03.2007 w związku z przejściem na emeryturę. Od dnia 02.04.2007 roku zawarliśmy umowę o pracę z w/w nauczycielem na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy 30/30. W roku 2011 w związku ze zmniejszeniem liczby godzin nauczyciel zgodził się na ograniczenie zatrudnienia do pół etatu 15/30. W roku 2013 nastąpiła zmiana stanowiska i wymiaru czasu pracy na 13/26. W roku szkolnym 2015/16 w związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów musimy zwolnić innego nauczyciela, którego chcielibyśmy zostawić. Wyżej wymieniony nauczyciel jest już emerytem dlatego to z nim chcielibyśmy rozwiązać umowę, a przedłużyć umowę z nauczycielem (obecnie stażystą), który nie ma innego źródła utrzymania. W jaki sposób rozwiązać umowę z nauczycielem emerytem (podstawa prawna uzasadnienie i ewentualna odprawa )?
- Szkoła podstawowa, do której włączono oddziały gimnazjalne. Dwóch nauczycieli tego samego przedmiotu (nauczanego wcześniej tylko w gimnazjum). Jeden 32 lata pracy, drugi 18. Nauczyciel z większym stażem pracy kończy w sierpniu 2019 r. 60 lat, czyli nabywa prawa emerytalne. Czy jeśli w szkole są duże zmiany organizacyjne, wynikające z zakończenia nauki oddziałów gimnazjalnych, można wręczyć wypowiedzenie z art. 225 nauczycielowi, który nabędzie w sierpniu prawa emerytalne? Regulamin doboru kadry w szkole mówi, że w pierwszej kolejności zwalniani są n-le zatrudnieni na czas określony i nauczyciele, którzy nabyli prawa emerytalne. Czy można nauczycielowi, o którym pisałam wręczyć wypowiedzenie, odprawę jeśli nie zgodzi się na stan nieczynny, a potem 1.09.odprawę emerytalną? Jeśli tak to kiedy? Czy chroni go jakaś ustawa emerytalna? Proszę o podstawy prawne. Umożliwiłoby to pozostanie w zatrudnieniu drugiemu pracownikowi.Proszę o wskazówki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania wygrał wybory na wójta gminy. Złożył wniosek o urlop bezpłatny od 8 grudnia 2014 r. do czasu wygaśnięcia mandatu. Czy muszę udzielić takiego urlopu i na taki dziwny okres ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel który ukończył studia na kierunku fizyka w zakresie "dydaktyka i popularyzacja fizyki" może pracować w liceum ? Czy musi posiadać dodatkowe przygotowanie pedagogiczne? Ukończył te studia 30 lat temu, kiedy nie było oddzielnego przygotowania pedagogicznego, ale moim zdaniem dydaktyka była i powinna być nadal czymś, co zastępowało przygotowanie pedagogiczne. 2. Czy dobrze rozumiem § 28 w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli napisane jest, że nauczyciele zachowują nabyte kwalifikacje. Jeśli mam nauczyciela angielskiego, który ukończył arabistykę i kursy z języka angielskiego, uzyskał dyplomowanie i jest zatrudniony od kilku lat na umowę przez mianowanie. jak rozumiem ma kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu (angielskiego).
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe