Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Z ochrony przedemerytalnej przed zwolnieniem nie korzysta nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, natomiast jest nią objęty do 1 października 2021 r. nauczyciel...

PORADA PRAWNA

Szkoła podstawowa, do której włączono oddziały gimnazjalne. Dwóch nauczycieli tego samego przedmiotu (nauczanego wcześniej tylko w gimnazjum). Jeden 32 lata pracy, drugi 18. Nauczyciel z większym stażem pracy kończy w sierpniu 2019 r. 60 lat, czyli nabywa prawa emerytalne. Czy jeśli w szkole są duże zmiany organizacyjne, wynikające z zakończenia nauki oddziałów gimnazjalnych, można wręczyć wypowiedzenie z art. 225 nauczycielowi, który nabędzie w sierpniu prawa emerytalne? Regulamin doboru kadry w szkole mówi, że w pierwszej kolejności zwalniani są n-le zatrudnieni na czas określony i nauczyciele, którzy nabyli prawa emerytalne. Czy można nauczycielowi, o którym pisałam wręczyć wypowiedzenie, odprawę jeśli nie zgodzi się na stan nieczynny, a potem 1.09.odprawę emerytalną? Jeśli tak to kiedy? Czy chroni go jakaś ustawa emerytalna? Proszę o podstawy prawne. Umożliwiłoby to pozostanie w zatrudnieniu drugiemu pracownikowi.Proszę o wskazówki.

 Z ochrony przedemerytalnej przed zwolnieniem nie korzysta nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, natomiast jest nią objęty do 1 października 2021 r. nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę - postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2016 r., II PK 145/15; wyrok SN z dnia 2 sierpnia 2012 r., II PK 3/12; postanowienie SN z dnia 19 listopada 2013 r., I PK 155/13, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2017 r., poz. 38. W związku z tym powyższe kryterium doboru nauczyciela do zwolnienia można zastosować do nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie, jeśli nauczyciel odmówi przejścia w stan nieczynny, do czego jest uprawniony na podstawie art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60. Nie powinno to być natomiast kryterium decydujące. W sytuacji, gdy nauczyciele o zbliżonych kwalifikacjach pozostaliby bez pracy i źródła utrzymania, wybór do zwolnienia nauczyciela, który posiada uprawnienia emerytalne, nie może być traktowany jako dyskryminujący ze względu na wiek (wyrok SN z dnia 21 kwietnia 1999 r., I PKN 31/99; wyrok SN z dnia 25 lipca 2003 r., I PK 305/02; wyrok SN z dnia 26 listopada 2003 r., I PK 616/02). Na podstawie samego stażu nie można stwierdzić, jakie kwalifikacje mają poszczególni nauczyciele, a w związku z tym czy prawidłowe będzie zwolnienie nauczyciela z dłuższym stażem. W razie jego zwolnienia, będzie uprawniony do otrzymania w ostatnim dniu zatrudnienia dwóch odpraw: z art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 11 PWuPO oraz z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT