Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kto może prowadzić zajęcia z doradztwa zawodowego w klasie VII i VIII w r.sz.2018/2019? Czy może to być wychowawca klasy lub pedagog?
Zgodnie z § 21 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 stanowisko nauczyciela doradcy zawodowego w klasach ośmioletniej szkoły podstawowej może zajmować nauczyciel, który uzyskał tytuł licencjata lub magistra w specjalności z doradztwa zawodowego albo studia wyższe na innym kierunku (co najmniej tytuł licencjata) oraz studia dyplomowe z doradztwa zawodowego. Nauczyciel musi także posiadać przygotowanie pedagogiczne. Nauczyciel z innymi kwalifikacjami (np. pedagog lub nauczyciel innej specjalności bez dodatkowego wykształcenia z doradztwa) nie jest uprawniony do realizacji tych zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku szkolnym 2015/2016 w grupie dzieci 5 letnich jest siedmioro dzieci 6- letnich odroczonych. Czy nauczyciele pracujący w tej grupie będą pracować 22 godziny tygodniowo czy 25 godzin tygodniowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2022 r. zatrudniliśmy pomoc administracyjną na umowę na czas określony, która poinformowała 22 listopada 2022 r., że jest w ciąży. Musimy jej przedłużyć umowę do dnia porodu? Jak w takim wypadku wygląda sytuacja z urlopem macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zadać pytanie odnośnie "13". Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania pracował w roku 2013 od 1 stycznia do 14 lutego. Od 15 lutego nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim do dnia 30 czerwca. Od 1 lipca porzucił pracę i został 26 lipca zwolniony dyscyplinarnie. Wyrokiem sądu pracy miał być przywrócony do pracy, ale trwa sprawa z uwagi na złożoną apelację do sądu wyższej instancji. Pytane brzmi - czy nauczycielowi należy się "13" i za jaki okres. Proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
- Z dniem 1.09.2013r.do 31.08.2018r. zostałam dyrektorem szkoły (zwolniona jestem z realizacji pensum). Podpisałam z nauczycielką umowę na czas określony od 1.09.2014r. do 31.08.2018r. (art.10 ust.7 z przyczyn wynikających z potrzeby organizacji nauczania w szkole) z zastosowaniem art.33 Kodeksu pracy, który mówił o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Czy powinnam modyfikować tą umowę, bo art. 33 został uchylony? Czy obecnie tj. od 1.09. 2016 r. mogę zgodnie z art.32 Kodeksu Pracy zawrzeć w umowie klauzulę o 2-tygodniowym wypowiedzeniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w każdy piątek przez 4 godziny dydaktyczne. Złożył do dyrektora podanie o udzielenie opieki nad dzieckiem w piątek. Złożył jednocześnie deklarację, iż wybiera godzinny system rozliczania. Dyrektor udzielił opieki nad dzieckiem odliczając nauczycielowi od 16 godzin 8. Czy miał prawo tak postąpić, gdyż w wielu szkołach zastosowano praktykę, iż w opisanych przypadku od 16 godzin odlicza się godziny dydaktyczne faktycznie przepracowane przez nauczyciela w tym dniu. Jednocześnie dyrektor szkoły poinformowała, że w przypadku gdyby w danym dniu nauczyciel pracował 6 godzin odliczyłaby 6. Która z opisanych praktyk jest w takim razie zgodna z obowiązującym stanem prawnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe