Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracuje w każdy piątek przez 4 godziny dydaktyczne. Złożył do dyrektora podanie o udzielenie opieki nad dzieckiem w piątek. Złożył jednocześnie deklarację, iż wybiera godzinny system rozliczania. Dyrektor udzielił opieki nad dzieckiem odliczając nauczycielowi od 16 godzin 8. Czy miał prawo tak postąpić, gdyż w wielu szkołach zastosowano praktykę, iż w opisanych przypadku od 16 godzin odlicza się godziny dydaktyczne faktycznie przepracowane przez nauczyciela w tym dniu. Jednocześnie dyrektor szkoły poinformowała, że w przypadku gdyby w danym dniu nauczyciel pracował 6 godzin odliczyłaby 6. Która z opisanych praktyk jest w takim razie zgodna z obowiązującym stanem prawnym?
Udzielanie zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 kodeksu pracy w systemie godzinowym ma na celu umożliwienie rodzicom korzystania z tego zwolnienia wtedy, kiedy faktycznie tego potrzebują - zarówno dzień, jak i czas niezbędny na załatwienie spraw, np. wizyta u lekarza, czy udział w uroczystości szkolnej dziecka. Często bowiem zdarza się, że pracownik nie potrzebuje na to całego wolnego dnia, a jedynie dwie, trzy godziny. Po tym czasie (lub przed) wykonuje pozostałe obowiązki pracownicze w tym dniu.
Nauczycielowi pełnozatrudnionemu, tak samo jak innym pracownikom przysługuje 16 godzin zwolnienia od pracy, które może wykorzystać w dowolnym czasie. Jeżeli w danym dniu zaplanowane miał 4 godziny, to może wnioskować o 4 godziny zwolnienia, ale jeżeli w tym dniu odbywać się będą inne zajęcia - zebrania z rodzicami, posiedzenie rady pedagogicznej, czy zajęcia dodatkowe, które prowadzi ten nauczyciel - musi wziąć w nich udział.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem. Zgodnie ze zniżką dyrektorską powinnam pracować 1 godz. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Chciałabym w przedszkolu prac 3 godz. ponieważ mamy małą kadrę i dużo godzin nadliczbowych (każda nauczycielka prawie po 1,5 etatu). Zwracając się do Burmistrza z tą prośbą muszę uwzględnić ramowy program nauczania. Czy macie Państwo jakiś pomysł na argument, aby te godziny zostały mi przydzielone.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do kiedy powinna być zawarta umowa z nauczycielem kontraktowym zatrudnianym w szkole ogólnodostępnej na stanowisku nauczyciela wspomagającego (współorganizującego kształcenie ucznia niepełnosprawnego, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na Zespół Aspergera. Uczeń w roku szkolnym 2016/2017 jest w klasie VI szkoły podstawowej). Zawarcie umowy: od dnia 14 września 2016 r. Czy umowę należy zawrzeć do 31 sierpnia 2017 r. czy tylko do końca zajęć lekcyjnych czyli do 23 czerwca 2017 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi był zatrudniony od 03.03.2014 r. do 30.06.2014 r. na zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 lipca pracownik obsługi został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z powyższym: pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jeśli tak to w jakim wymiarze? Czy przysługują mu wczasy turystyczne za rok 2014 ? Czy pracownik ma prawo do podwyżki wynagrodzenia, która została przyznana przez dyrektora szkoły od 01.07.2014 r. dla pozostałych pracowników?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zaliczyć księdzu lata pracy na misjach jak jest brak świadectwa pracy
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, oligofrenopedagog- może prowadzić zajęcia korekcyjno- kompensacyjne z uczennicą kl. 5 oraz jaki jest wymiar tygodniowy tych zajęć dla ucznia (czy te zajęcia mogą się odbywać w grupie np.3 osobowej)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe