Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel-stażysta uzyskał w mojej szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Później złożył wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie wraz z oświadczeniem, że praca na stanowisku nauczyciela jest jego pierwszą pracą zawodową w życiu w szkole. Wcześniej pedagog był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od września pracuje na 0,55 etatu. Czy podstawą do naliczenia zasiłku na zagospodarowanie powinno być wynagrodzenie z dnia złożenia wniosku przez nauczyciela – nauczyciel pracował wtedy na pełen etat – czy z dnia decyzji wydanej przed dyrektora – wówczas podstawa dodatku byłaby liczona z 0,55 etatu?
Prawo nie reguluje szczegółowo, na jaki dzień należy ustalić wysokość przyznanego zasiłku na zagospodarowanie, jednak z analizy przepisów należy wnioskować, że wysokość ta powinna zostać ustalona na dzień złożenia wniosku.
Kiedy nauczyciel jest uprawniony do zasiłku na zagospodarowanie?
Przypomnijmy, że nauczyciel jest uprawniony do zasiłku na zagospodarowanie, jeśli spełnia ŁĄCZNIE następujące warunki art. 61 Karty Nauczyciela:
posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu 2 lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole;
jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 etatu;
złożył wniosek o zasiłek w ciągu roku od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego;
pierwsza praca w życiu została podjęta w szkole.
Nauczyciel musi złożyć wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie.
Jednym z warunków przyznania zasiłku na zagospodarowanie jest złożenie wniosku. Jeśli nauczyciel złoży wniosek i spełni warunki przewidziane w ustawie, to świadczenie w postaci zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi z mocy prawa, czyli bez konieczności wydawania przez dyrektora szkoły decyzji w tej sprawie.
Spełnienie warunków do przyznania zasiłku na zagospodarowanie i złożenie wniosku powoduje, że nauczyciel już nabywa prawo do tego świadczenia.
Świadczenie należy wypłacić na podstawie wynagrodzenia przysługującego na dzień, w którym nauczyciel nabył prawo do zasiłku.
Jeśli nauczyciel nabywa prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu złożenia wniosku, to wysokość tego zasiłku należy wypłacić w oparciu o wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia tego prawa. A zatem dzień wypłaty świadczenia nie ma znaczenia dla jego wysokości.
Co więcej, zasiłek na zagospodarowanie powinien zostać przyznany niezwłocznie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka urodziła dziecko w lipcu 2022 r. i przebywa na urlopie macierzyńskimi (20 tygodni) oraz rodzicielskim (32 tygodnie). Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy przysługuje jej dodatkowe 9 tygodni urlopu? Czy z tego urlopu może korzystać ojciec dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel katecheta w dniu 16.09.2021 kończy 60 lat i przechodzi na emeryturę (z wiekiem). W przedszkolu (JST) jest zatrudniona na 1/22 etatu (religia). W nowym roku szkolnym od 01.09.2021 zamierza w swoim podstawowym miejscu pracy, czyli w szkole podstawowej, pracować tylko do czasu przejścia na emeryturę, zaś w przedszkolu (osobna umowa) otrzyma 2/22 etatu i będzie pracować do końca roku szkolnego, czyli do 31.08.2022 r. Nauczycielka jest w przedszkolu jedynym nauczycielem, który ma dyplomowanie i zgodnie z Kartą Nauczyciela tylko ona może pełnić funkcję opiekuna stażu. W związku z tym nadal chce być zatrudniona w przedszkolu, gdy zakończy pracę w szkole. Wiadome jest, że nauczycielka – aby przejść na emeryturę – musi zakończyć stosunek pracy w obu zakładach. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku kończenia pracy w obu placówkach np. 20.09.2021 r. nauczycielka musi być przynajmniej jeden dzień na emeryturze i nową umowę (już z emerytem) należy podpisać 22.09.2021? Czy jeden dzień nieobecności w pracy będzie miał wpływ na funkcję opiekuna stażu? Czy opiekun stażu musi mieć w tym wypadku ciągłość w zatrudnieniu? Dzień nieobecności (na emeryturze) nie będzie dniem roboczym w planie pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Główna księgowa zostaje przeniesiona do innej placówki z dniem 1 kwietnia 2022 r. na mocy porozumienia między pracodawcami samorządowymi. Pytanie dotyczy okresowej oceny pracownika samorządowego. Ostatnia ocena została dokonana i jest aktualna do 1 grudnia 2021 r. Głowna księgowa przebywała na zwolnieniu lekarskim od 18 października 2021 r. do 25 marca 2022 r. W między czasie zmienił się dyrektor (od 1 września 2021 r.). Czy dyrektor ma obowiązek dokonać aktualnej oceny pracownika samorządowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudniać nauczyciela dyplomowanego (emeryt) ze zniżki godzin dyrektorskich na czas określony na rok szkolny? I za rok znów kolejna umowa itp. zgodnie z aneksem organizacyjnym placówki? Czy takie umowy nie przekształcają się w umowy na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ubiegłym roku szkolnym wychowawca w bursie, która jest placówką feryjną, w całości wykorzystał ferie zimowe, a w czasie wakacji przez 10 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim (21-30 sierpnia 2018r.)
Czy wychowawcy w br. szkolnym należy się urlop uzupełniający?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe