Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel katecheta w dniu 16.09.2021 kończy 60 lat i przechodzi na emeryturę (z wiekiem). W przedszkolu (JST) jest zatrudniona na 1/22 etatu (religia). W nowym roku szkolnym od 01.09.2021 zamierza w swoim podstawowym miejscu pracy, czyli w szkole podstawowej, pracować tylko do czasu przejścia na emeryturę, zaś w przedszkolu (osobna umowa) otrzyma 2/22 etatu i będzie pracować do końca roku szkolnego, czyli do 31.08.2022 r. Nauczycielka jest w przedszkolu jedynym nauczycielem, który ma dyplomowanie i zgodnie z Kartą Nauczyciela tylko ona może pełnić funkcję opiekuna stażu. W związku z tym nadal chce być zatrudniona w przedszkolu, gdy zakończy pracę w szkole. Wiadome jest, że nauczycielka – aby przejść na emeryturę – musi zakończyć stosunek pracy w obu zakładach. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku kończenia pracy w obu placówkach np. 20.09.2021 r. nauczycielka musi być przynajmniej jeden dzień na emeryturze i nową umowę (już z emerytem) należy podpisać 22.09.2021? Czy jeden dzień nieobecności w pracy będzie miał wpływ na funkcję opiekuna stażu? Czy opiekun stażu musi mieć w tym wypadku ciągłość w zatrudnieniu? Dzień nieobecności (na emeryturze) nie będzie dniem roboczym w planie pracy.
Uzyskanie decyzji ZUS o przyznaniu emerytury nie jest uzależnione od przerwy w zatrudnieniu, natomiast w razie kontynuowania umowy o pracę u dotychczasowego pracodawcy zostałaby zawieszona wypłata emerytury, zgodnie z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 291). Przerwa w zatrudnieniu wpływa na wypłatę świadczenia przez ZUS.
Z dniem zakończenia dotychczasowego zatrudnienia nauczyciel zakończy pełnienie funkcji opiekuna stażu, ponieważ może ją realizować tylko osoba zatrudniona na stanowisku pedagogicznym – art. 9c ust. 4 w zw. z art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. Jeśli formalnie w dniu przerwy w zatrudnieniu nie zostanie ona powierzona innemu nauczycielowi to w tym czasie nauczyciel nie będzie mógł realizować stażu, ponieważ przepisy KN oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2020 r., poz. 2200) nie przewidują możliwości realizowania stażu bez opiekuna stażu (nawet w dniu wolnym od pracy). Gdyby taka sytuacja zaistniała, należy ją wziąć pod uwagę przy obliczaniu trwania stażu nauczyciela oraz najlepiej byłoby go poinformować o tym fakcie, aby w przyszłości uniknąć stwierdzenia nieważności aktu nadania stopnia awansu zawodowego (art. 9h ust. 2 KN). Po ponownym zatrudnieniu emerytowanego nauczyciela, ponownie należy jemu powierzyć funkcję opiekuna stażu (art. 9c ust. 4 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w placówce niepublicznej (OREW) jest obowiązek żądania od kandydata na stanowisko merytoryczne (np.terapeuta prowadzący zajęcia w ramach obowiązku szkolnego, logopeda,rehabilitant ) dostarczenia zaświadczenia o niekaralności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wspomagający możne być wychowawcą kl.IV (oddział integracyjny)?
- Czy nauczyciel: - licencjat - pedagogika specjalna -specjalizacja: pedagogika terapeutyczna; - mgr Edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej; - studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogika - edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, posiada kwalifikacje do pełnienia funkcji nauczyciela wspomagającego dla dziecka ze spektrum autyzmu / uczeń kl. III/?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy umowa na zastępstwo za pracownika niepedagogicznego powinna zawierać wynagrodzenie i dodatek funkcyjny osoby nieobecnej, czy można podpisać umowę bez dodatku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 6.11.2015r. na zastępstwo nieobecnego wychowawcy w internacie zatrudniliśmy innego wychowawcę. Umowa objęła okres od 06.11.2015r. do 29.01.2016r. w wymiarze 20/30. Od 12.02.2016r. nie dłużej niż do końca zajęć dydaktycznych w szkole tzn. do 24.06.2016r. zawarto ponownie z wychowawcą umowę na zastępstwo nieobecnego innego wychowawcy. Czy Wychowawcy zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne "trzynastka". Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej (§), ponieważ jest wiele interpretacji na ten temat.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe