Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak rozumieć rozporządzenie MEN z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół i co za tym idzie przydział godzin do dyspozycji dyrektora? Czy dyrektor musi od roku szkolnego 2019/2020 w każdej klasie zaplanować 4 godziny dyrektorskie, czy jedynie w klasach, które rozpoczynają nowy cykl czyli w klasie 1 SP 3 godziny i w klasie IV 4 godziny dyrektorski. Przecież klasa VIII miała zatwierdzoną ramówkę zgodnie z nadal obowiązującym rozporządzeniem z 28 marca 2017 roku gdzie na cykl VII i VIII klasy miała mieć 1 godzinę dyrektorską? Jeśli będę miał przydzielić 8 klasie 4 godziny dyrektorskie klasa 8 będzie miała tygodniowo 40 godzin zajęć, co jest niedopuszczalne.
Na podstawie § 10 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, Dz.U. z 2019 r., poz. 639 nowa ramówka obowiązuje od 1 września 2019 r. we wszystkich klasach szkoły podstawowej, ponieważ przepisy wykonawcze nie zawierają przepisu przejściowego o stopniowym wchodzeniu w życie tylko w niektórych klasach szkoły podstawowej w roku szkolnym 2019/2020. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do ww. rozporządzenia nie są przewidywanie po 4 godziny dyrektorskie w każdym z roczników szkoły podstawowej. Na całym pierwszym etapie edukacyjnym dyrektor ma do dyspozycji łącznie 3 godziny w 3 rocznikach, czyli może przydzielić po 1 godzinie w każdym z roczników od I do III klasy, albo 1 i 2 godziny w dwóch rocznikach i 0 godzin w trzecim roczniku oraz decyduje o ich rozkładzie w poszczególnych klasach. Na całym drugim etapie edukacyjnym dyrektor ma do dyspozycji łącznie 4 godziny w 4 rocznikach, czyli może przydzielić po 1 godzinie w każdym z roczników od IV do VIII klasy albo rozłożyć je nierównomiernie. W związku ze zmianą ramówki należy ustalić, ile godzin dyrektorskich dotychczas w danej szkole zrealizowano w klasach IV-VII, aby ustalić ile godzin jeszcze pozostaje w VIII klasie do zrealizowania z puli 4 godzin na drugim etapie edukacyjnym. W VIII klasie przydzielenie 4 godzin byłoby konieczne tylko, jeśli w klasach IV – VII nie zrealizowano żadnych godzin dyrektorskich. Na marginesie należy dodać, że z załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia nie wynika, że w VIII klasie uczniowie nie mogą mieć łącznie 40 godzin zajęć obowiązkowych z godzinami dyrektorskimi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Opinia arkusza przez związki zawodowe. Czy ZZ mogą żądać przesłania arkusza organizacyjnego do swojego zarządu w celu przeprowadzenia analizy przydziałów godzin i wydania opinii o nim? (podstawa prawna)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy nauczyciel realizuje zajęcia pozalekcyjne, które ma z gdd, będąc opiekunem na turnieju szachowym (7 dni)?
Nauczyciel maił pod opieką 3 dzieci ze swojej szkoły. N-l twierdzi, że zawsze tak robił i poprzedni dyrektor mu na to pozwalał. Zajęcia te wpisał do dziennika zajęć pozalekcyjnych i podał, że codziennie prowadził zajęcia z 8 dzieci.
2. Czy nauczyciel może realizować zajęcia z KN (karciane) w sobotę? Nauczyciel uzyskał moją zgodę na ustną prośbę o możliwość zorganizowania turnieju szachowego (104 osoby, z tego z naszej szkoły 36), ale wprowadził mnie w błąd twierdząć, że turniej organizuje Klub sportowy. Zajęcia wpisał sobie do dziennika (8 godzin, 36 dzieci). Co powinnam zrobić? Pisemną informację, że turniej szachowy zorganizował on (nie Klub czy SP) otrzymałam tydzień po turnieju. Wie, że za pracę w dzień wolny n-l powinien otrzymać dzień wolny, ale on mnie wprowadził w błąd.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy można zrobić nauczycielowi będącemu na urlopie zdrowotnym ocenę pracy? Nauczyciel przebywa do 26.06 na urlopie zdrowotnym, chciałabym żeby od września ten nauczyciel był wicedyrektorem, ale nie ma aktualnej oceny pracy, a ta jest potrzeba to pełnienia funkcji. Co zrobić w takiej sytuacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakim dokumentem (protokół, uchwała, czy tylko pismo informujące) powinnam poinformować organ prowadzący o składzie komisji konkursowej na dyrektora szkoły (dotyczy Przedstawicieli Rady Rodziców)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy Stowarzyszenie jako organ prowadzący szkołę podstawową, przedszkole i punk przedszkolny może wnioskować do JST o utworzenie od 1 września 2015 dla tych trzech podmiotów zespołu szkolno przedszkolnego, pomimo wskazanego w ustawie terminu tworzenia zespołów dopiero z dniem 1 września 2016, i pomimo faktu, iż punkt przedszkolny w zasadzie przedszkolem nie jest?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe