Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor niepublicznego ośrodka rewalidacyjno - wychowawczego, nie posiadający żadnego stopnia awansu, posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć chce uzyskać stopnie awansu zawodowego. W jaki sposób powinny zostać przeprowadzone procedury awansu w sytuacji, gdy to dyrektor placówki m.in. zatwierdza plan rozwoju zawodowego, czy wniosek o rozpoczęcie stażu? Co w takiej sytuacji ze sprawozdaniem z realizacji planu rozwoju? Jak formalnie przeprowadzić awans dyrektora, gdy to na nim spoczywa nadzór nad uzyskiwaniem przez nauczycieli stopni awansu?
Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b KN nauczyciele zatrudnieni w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych podlegają Karcie Nauczyciela w zakresie określonym tą ustawą. Zakres podlegania pod KN nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych określa przede wszystkim art. 91b KN. Zgodnie z art. 91b ust. 2 pkt 1 i 3 KN do nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach, bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 11a i art. 63 KN, zaś w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie m.in. przepisy art. 9–9i, czyli dotyczące awansu zawodowego. W opisanej sprawie ma zastosowanie każdy z w/w artykułów, a w szczególności:
- art. 9a ust. 2 KN mówiący, że dyrektor, który jest nauczycielem, ale nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, a jest zatrudniony co najmniej na pół etatu, z dniem nawiązania stosunku pracy w niepublicznej jednostce oświatowej uzyskuje stopień nauczyciela stażysty;
- art. 9b ust. 2 pkt 4 KN mówiący, iż nauczycielowi stażyście stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego nadaje dyrektor szkoły.
Warto pamiętać, że to komisja kwalifikacyjna rozstrzyga, czy dyrektor stażysta uzyskał jej akceptację wymaganą do uzyskania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego i wydaje zaświadczenie. Akceptacja daje podstawę dyrektorowi do wydania decyzji administracyjnej o nadaniu stopnia awansu nauczyciela kontraktowego (art. 9b ust. 4 KN). W akcie nadania zawiera w szczególności: nazwę komisji kwalifikacyjnej, numer i datę wydania zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji, stopień awansu zawodowego, a także informację o poziomie wykształcenia nauczyciela.
Jednak z uwagi na złożony charakter awansu zawodowego w placówkach niepublicznych, w każdej indywidualnej sprawie o zajęcie stanowiska (rozstrzygnięcie) należy zwracać się do upoważnionego organu, którym zgodnie z przepisami art.9h ust.1 ustawy Karta Nauczyciela jest organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad placówką
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.) w szczególności rozdział 3
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W odpowiedziach eksperta znalazłam informację o dacie rozpoczynania staży w roku szkolnym 2012/2013. Państwo podają informację, że dniem tym jest 3 września. Czy popełniłam błąd, jeśli w odpowiedzi na wnioski nauczycieli złożone 31 sierpnia w tym samym dniu otworzyłam staże od 1 września? Umowy z nauczycielami nowo zatrudnianymi również tak były sformułowane ( podpisane 31.08.12 r., a zawarte od 01.09.2012 r.)
A stażysta jak odbywa staż? nie od 01.09.2012 do 31.05.2013, lecz od 03.09.2012 do 03.06.2013?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego 1.09.18 r. Staż zakończył 31 sierpnia 2019.
Wniosek o dokonanie oceny dorobku wpłynął 04.09.19 r.
Projekt oceny dorobku zawodowego wpłynął 05.09.19 r.
Ocena dorobku zawodowego pozytywna 23.09.19 r.
Do kiedy (najpóźniej) dyrektor szkoły musi powołać komisję kwalifikacyjną na stopień nauczyciela kontraktowego i w jakim terminie musi odbyć się postępowanie kwalifikacyjne?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy ksiądz, który kończy w tym roku awans na nauczyciela mianowanego musi mieć oprócz karty oceny dorobku zawodowego, ocenę kurii?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który rozpoczął pracę w przedszkolu niepublicznym od dnia 5 września może rozpocząć awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od września jestem wicedyrektorem ds. edukacji w placówce niepublicznej. Czy chcąc robić awans na nauczyciela dyplomowanego piszę plan rozwoju i daję go dyrektorowi do zatwierdzenia i odbywam staż jak inni nauczyciele, czy po 3 latach wnioskuję o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe