Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoby pracujace już w placówce trzeba też sprawdzić w rejestrze przestępców na tle seksualnym? Czy dotyczy to tylko osób, które zostaną dopiero zatrudnione? Czy placówka ma już założyć konto użytkownika instytucjonalnego czy dopiero wtedy gdy zechce zatrudnić nową osobę?
Od 1 października 2017 r. obowiązuje m.in. art. 4 ust. 3, art. 12 pkt 6 i 7, art. 15, art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 862), który stanowi, że pracodawca ma prawo do nieodpłatnego uzyskania informacji o osobie ujętej w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, której dane zostały zgromadzone w rejestrze z dostępem ograniczonym (prowadzonym w systemie teleinformatycznym przez Ministra Sprawiedliwości) przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi lub przed dopuszczeniem osoby do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi - w zakresie uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zgromadzone w tym rejestrze. Ponadto art. 21 ww. ustawy stanowi, że przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w rejestrze z dostępem ograniczonym. Pojęcie pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem oraz opieką nad małoletnimi nie zostały zdefiniowane i należy je rozumieć szeroko. Zamiarem ustawodawcy jest zapewnienie szczególnej ochrony małoletnich, gwarantującej, że w toku swojej edukacji i rozwoju do minimum zostanie ograniczony ich kontakt z potencjalnymi sprawcami przestępstw na tle seksualnym (uzasadnienie projektu ww. ustawy - http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/055744120464461FC1257F3A0050EAFB/%24File/189.pdf).
Oznacza to, że korzystanie z rejestru jest obowiązkowe z mocy prawa dla dyrektora szkoły dla dzieci i młodzieży, zaś nieobowiązkowe dla dyrektora szkoły dla dorosłych, w której nie uczą się osoby poniżej 18. roku życia. Z racji możliwości kontaktu wszystkich pracowników i osób zatrudnianych na na umowę o pracę (lub cywilnoprawną) na stanowiskach pedagogicznych, jak i niepedagogicznych z małoletnimi uczniami, wszystkie te osoby powinny zostać sprawdzone przez dyrektora przed przyjęciem do pracy następującym od dnia 1 października 2017 r., gdyż ich praca ma związek z edukacją, wychowaniem i opieką nad małoletnimi. Niewywiązanie się z tego obowiązku jest karalne. Na podstawie art. 23 ust. 2 ww. ustawy kto dopuszcza do pracy lub do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem małoletnich lub z opieką nad nimi osobę bez uzyskania informacji o figurowaniu w rejestrze lub wiedząc, że dane tej osoby są zamieszczone w rejestrze, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyglądają świadczenia urlopowe dla pracowników niepedagogicznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba posiada kwalifikacje do nauki języka angielskiego w przedszkolu: z wykształceniem - pedagogiczne edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, oraz posiadająca Certyfikat-Ctelc Licencjonowane Centrum egzaminacyjne Szczecin Poland?
Drugi przypadek edukacja elementarna i język angielski.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Urodziłam się 3.11.1957 roku. Mam 37 lat pracy pedagogicznej. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Obecnie od 06.03.2016 roku przebywam na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (złamana noga). Szkoła, w której pracuję od września 2016 roku będzie reorganizowana - stanie się filią innej szkoły. Obawiam się zwolnienia z pracy. Mam następujące pytania: 1) Czy z powodu reorganizacji szkoły mogę zostać zwolniona z pracy na podstawie art.20 Karty Nauczyciela? 2) Czy prawo chroni mnie w jakiś sposób od zwolnienia z pracy (ze względu na staż pracy, z powodu mniej niż 4 lat do emerytury, czy też z powodu zwolnienia lekarskiego, na którym będę jeszcze kilka miesięcy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Regulamin pracy określa: "Pracownicy obsługi (woźne, sprzątaczki) wykonują swoją pracę (...) od poniedziałku do niedzieli przy zachowaniu przeciętnie 40 godzinnego tygodnia pracy." Taka organizacja jest niezbędna ze względu na szkoły dla słuchaczy zaocznych - zajęcia w niektóre soboty i niedziele. W praktyce wygląda to tak, że jeśli jedna z Pań woźnych pracuje w sobotę i niedzielę, odbiera sobie za to dzień wolny w innym terminie (1 dzień za sobotę i 1 za niedzielę). Czy istnieją jakieś przepisy obligujące pracodawcę do dodatkowych świadczeń np. 2 dni wolne za niedzielę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole jest obowiązek powoływania społecznego inspektora pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe