Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba posiada kwalifikacje do nauki języka angielskiego w przedszkolu: z wykształceniem - pedagogiczne edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, oraz posiadająca Certyfikat-Ctelc Licencjonowane Centrum egzaminacyjne Szczecin Poland? Drugi przypadek edukacja elementarna i język angielski.
Nauczyciel, który ukończył studia z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, posiada przygotowanie pedagogiczne oraz certyfikat TELC (The European Language Certificates), nie posiada kwalifikacji do nauczania języka angielskiego. Certyfikat ten nie jest wymieniony w załączniku „Świadectwa potwierdzające znajomość języków obcych” do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2013 r., poz. 1207). Certyfikat TELC English B2 był proponowany w projekcie nowelizacji ww. rozporządzenia (projekt z dnia 30 marca 2015 r.), ale ostatecznie nie został uwzględniony.
Kwalifikacje do nauki języka angielskiego w przedszkolu posiada nauczyciel, który uzyskał jeden z następujących certyfikatów: co najmniej FCE z oceną A lub B; IELTS z wynikiem 5,0-6,0 pkt; TOEFL wersja iBT z wynikiem całkowitym minimum 57 pkt, wersja CBT minimum 173 pkt i dodatkowo minimum 3,5 pkt z pracy pisemnej oraz minimum 50 pkt z egzaminu ustnego, wersja PBT minimum 500 pkt i dodatkowo minimum 3,5 pkt z pracy pisemnej oraz minimum 50 pkt z egzaminu ustnego; City & Guilds Level 1 Certificate in ESOL International (reading, writing and listening) Communicator (B2) 500/1765/2 funkcjonujący również pod nazwą IESOL lub ISESOL; Pearson Test of English General (dawniej London Tests of English), Level 3 - ocena: pass, merit lub distinction, Edexcel, Pearson Language Tests; Pearson Test of English Academic - z wynikiem 59-75 pkt; EDI poziom 5.
Jeśli drugi nauczyciel posiada któryś z ww. certyfikatów, może uczyć języka angielskiego w przedszkolu. Nie ma kwalifikacji, jeśli uzyskał TELC.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od marca 2019 r. była na zwolnieniu lekarskim, następnie 24.10.2019 r. urodziła dziecko i była na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim łącznie 52 tygodnie, tj. od 24.10.2019 r. do 21.10.2020 r. Ile tygodni (ile dni) i do kiedy powinien trwać urlop uzupełniający?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Woźna oddziałowa w przedszkolu publicznym zatrudniona na pełen etat na czas nie określony. Po rocznej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą i jej leczeniem nie otrzymała zgody lekarza profilaktyka na powrót do pracy na zajmowanym stanowisku woźnej oddziałowej. W związku z tym rozwiązałam z pracownikiem umowę o pracę. Pani ta nie poinformowała pracodawcę o zamiarze odwołania się od orzeczenia lekarskiego do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. W trybie odwoławczym otrzymała orzeczenie o przydatności do pracy na stanowisku woźnej oddziałowej i złożyła podanie o przywrócenie do pracy.
Na zwolnionym stanowisku pracy została zatrudniona już inna osoba (umowa na czas określony). Wobec powyższego proszę o informację, czy istnieje możliwość nie przyjęcia (przywrócenia)do pracy byłej pracownicy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób mogę ograniczyć etat woźnego w szkole? Pracuje na pełny etat, umowa na czas nieokreślony, chcę ograniczyć do 31.08 na 1/2 etatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona na rok, do 31 sierpnia 2018 r. W maju 2018 urodziła dziecko. Do kiedy przysługuje jej urlop macierzyński: do 31 sierpnia czy 26 września? (tak wypada koniec urlopu). Nauczycielka złożyła również wniosek o urlop rodzicielski do maja 2019 r. Przecież już od 01.09.2018 r. nie będzie pracownikiem tej szkoły? Czy miała prawo? Czy należy z nią przedłużyć umowę? Nie jest umieszczona w projekcie organizacyjnym szkoły na rok następny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10 godz na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze otrzymał 3 - miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie art. 27 KN (ukończenie przez uczennicę 25lat). Czy nauczycielowi należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe