Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wyglądają świadczenia urlopowe dla pracowników niepedagogicznych?
Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony w szkole na podstawie umowy o pracę. Złożył podanie o rozwiązanie stosunku pracy, prosząc jednocześnie o skrócenie okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Aktualnie przebywa na urlopie wypoczynkowym. Za kilka dni pracownikowi zostanie wypłacony ekwiwalent. Czy należy mu się również świadczenie urlopowe?
Świadczenie urlopowe, na podstawie art. 53 ust. 1a Karta Nauczyciela, jest wypłacane corocznie nauczycielom. Jest to świadczenie przysługujące obligatoryjnie każdemu nauczycielowi zatrudnionemu w danym roku szkolnym. Z kolei kwestię świadczeń urlopowych pracowników niepedagogicznych rozstrzyga ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Kto może wypłacać świadczenie urlopowe?
Jeśli chodzi o możliwość wypłacania świadczenia urlopowego dla tych pracowników szkoły, którzy nie są nauczycielami, to trzeba zauważyć, że przepis art. 3 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewiduje możliwość wypłacania świadczenia urlopowego. Jednak odnosi się do pracodawców, którzy nie należą do jednostek sektora finansów publicznych.
Szkoła nie może wypłacać świadczenia urlopowego pracownikom niepedagogicznym
Pracodawca sfery budżetowej nie może wypłacać pracownikom niepedagogicznym świadczenia urlopowego. Zatem w samorządowej placówce oświatowej nie jest możliwe wypłacanie świadczenia urlopowego pracownikom niepedagogicznym
Pracodawca jednostki budżetowej i samorządowej jest zobowiązany do utworzenia funduszu socjalnego, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.
Inne świadczenie z funduszu
Jednocześnie pracownik niepedagogiczny może ubiegać się o inne świadczenia z funduszu, które są przewidziane w regulaminie funduszu. Świadczenia te mogą być również związane z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego.
Regulamin ZFŚS może normować kwestię przyznawania świadczeń urlopowych
Można do regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wprowadzić postanowienia, na mocy których byłoby możliwe przyznawanie pracownikom szkoły niebędącym nauczycielami świadczenia, którego wysokość odpowiadałaby wysokości świadczenia urlopowego nauczycieli.
Regulamin korzystania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinien też określać zasady wypłacania takiego świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w czasie nieobecności psychologa szkolnego można przydzielić godziny zastępstwa pedagogowi, który realizuje część zadań za nieobecnego kolegę?
- Czy nauczycielki zatrudnione w gimnazjum (matematyka i fizyka) posiadające First Certificate in English (FCE) na poziomie B1 mogą uczyć matematyki i fizyki w oddziale dwujęzycznym z językiem angielskim?
- Przytaczam moje pytanie:"Witam. Kto odpowiada za sytuację, w której dyrektor szkoły, który nie wygrał konkursu, a dalej pracuje w szkole, nie ma zabezpieczonego etatu? Zgodnie z KN nauczyciel powinien otrzymać tę informację do końca maja. Czy nowy dyrektor musi zorganizować godziny dla ustępującego dyrektora? Kto byłby odpowiedzialny w sytuacji, gdy ustępujący dyrektor odwołałby się do sądu pracy? Proszę o podstawę prawną."
oraz Państwa odpowiedz:
"
Jeżeli dyrektor był od początku pracownikiem szkoły, a nie np. urlopowanym nauczycielem innej placówki (urlop bezpłatny na okres powierzenia stanowiska dyrektora), to po przegranym konkursie wraca na stanowisko nauczyciela, bo to z tą szkołą ma zawarty stosunek pracy.
Karta Nauczyciela:
Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.
W pytaniu nie podano do kiedy dyrektor miał powierzenie, więc domyślam się, że do końca sierpnia, zatem projekt organizacyjny na nowy rok szkolny sporządza jeszcze dotychczasowy dyrektor i to on będzie musiał zaplanować godziny swoje i pozostałych nauczycieli.
Gdyby powierzenie skończyło się wcześniej, przed zatwierdzeniem projektu organizacyjnego, wówczas nowy dyrektor musiałby podjąć odpowiednie decyzje kadrowe, włącznie z ograniczeniem wymiaru godzin.
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:
Art. 39 ust. 3. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki;"
Pytanie nie dotyczyło tego, kto przygotowuje organizację roku.
Powtarzam pytanie:
Kto odpowiada za sytuację, w której ustępujący (z powierzeniem do końca sierpnia) dyrektor , nie zaplanował dla siebie etatu?
Ten dyrektor, dnia 1 września , ma prawo oczekiwać od nowego dyrektora zatrudnienia na cały etat.
Kto odpowiada za tę sytuację?
Tzn, kogo może skarżyć ustępujący dyrektor, a w dn 1 września - zwykły nauczyciel, do sądu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy urlopu rodzicielskiego. Pracownica jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w sumie do 20.09.2021 r. Jest zdecydowana wrócić do pracy na cały etat od 1.09.2021 r. rezygnując z części urlopu rodzicielskiego. Z punktu widzenia dyrektora jest to dla mnie wygodne, bo nie będę potrzebować szukać nikogo na zastępstwo we wrześniu. Proszę o wyjaśnienie, jakie procedury obowiązują. I jeszcze jedno: co z niewykorzystanym urlopem wakacyjnym nauczycielki, czy może dostać ekwiwalent, czy też ta rezygnacja z urlopu rodzicielskiego powinna być na tyle wcześniejsza, by uwzględniła czas urlopu, czyli dodatkowe 56 dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę wskazać przepis prawa, który umożliwia dokonanie przedmiotowego przesunięcia środków finansowych z rozdziału 80150 na rozdział np.80110.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe