Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Regulamin pracy określa: "Pracownicy obsługi (woźne, sprzątaczki) wykonują swoją pracę (...) od poniedziałku do niedzieli przy zachowaniu przeciętnie 40 godzinnego tygodnia pracy." Taka organizacja jest niezbędna ze względu na szkoły dla słuchaczy zaocznych - zajęcia w niektóre soboty i niedziele. W praktyce wygląda to tak, że jeśli jedna z Pań woźnych pracuje w sobotę i niedzielę, odbiera sobie za to dzień wolny w innym terminie (1 dzień za sobotę i 1 za niedzielę). Czy istnieją jakieś przepisy obligujące pracodawcę do dodatkowych świadczeń np. 2 dni wolne za niedzielę?
W szkole (lub zespole szkół) prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego za pracę w 6-ym lub 7-ym dniu tygodnia albo ponad 40 godzin tygodniowo woźna może w wyjątkowych przypadkach, podyktowanych potrzebami pracodawcy, wykonywać pracę także w niedzielę na zasadach dotyczących pracowników samorządowych (art. 42 ust. 2 UoPS). Za pracę wykonaną w godzinach nadliczbowych woźnej przysługuje, według jej wyboru wynagrodzenie (bez dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych) albo czas wolny w tym samym wymiarze (za każdą godzinę pracy w godzinach nadliczbowych – godzina wolnego), z tym że wolny czas powinien zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego albo – na wniosek pracownicy,w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu (art. 42 ust. 4 UoPS). Cały dzień wolny za jedną godzinę pracy (albo nawet 2 dni za pracę w niedzielę) mógłby zostać udzielony, jeśli takie rozliczenie przewiduje regulamin wynagradzania lub umowa o pracę, jako postanowienia korzystniejsze od uregulowań dotyczących pracowników samorządowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej (przedszkole) może wziąć urlop w każdym czasie? Jeżeli tak to czy zastępujący go inny nauczyciel będzie miał wypłacone za godziny ponadwymiarowe. Czy dyrektor musi stworzyć plan urlopów dla nauczycieli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dozorca nocny idzie do szpitala na planowaną operację. Czy muszę czekać 30 dni na zatrudnienie osoby na zastępstwo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przyjmuję kilku nauczycieli z gimnazjum. Jakie dokumenty powinni złożyć przy zatrudnieniu w SP?
- Burmistrz w ramach oszczędności nakazał dyrektorowi zwolnić wszystkich pracowników zatrudnionych na czas określony. Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony ( to jest jego druga umowa o pracę)skoro do emerytury brakuje mu 1rok i 5 miesięcy. Nadmieniam,iż pracownik ten nie pracuje na zastępstwie.
- Odprawa emerytalna, gdy nauczyciel osiągnął wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego po rozwiązaniu stosunku pracy. Pytanie: 28 lutego 2010 r. nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę-nauczyciel przebywał w stanie nieczynnym od 1 września 2009 r. W 2014 r. nauczycielka osiągnęła wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 10 grudnia 2014 r. przeszła na to świadczenie. Od 1 marca 2010 r. do chwili obecnej nie pracowała. Czy należy teraz nauczycielowi wypłacić odprawę emerytalną? Jeżeli tak, to jaka podstawa prawna reguluje wypłatę takiej odprawy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe