Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przyjmuję kilku nauczycieli z gimnazjum. Jakie dokumenty powinni złożyć przy zatrudnieniu w SP?
Nauczyciel może być zatrudniony w szkole podstawowej w drodze przeniesienia (art. 18 Karty Nauczyciela). Zgodnie z art. 220 ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe, w okresie do dnia 31 sierpnia 2019 r. przepisy art. 18 ust. 1, 4 i 5 Karty Nauczyciela stosuje się nie tylko do nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie, ale również do tych, których stosunek pracy został nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wówczas stosunek pracy nawiązany w gimnazjum nauczyciel kontynuuje w szkole podstawowej (akta osobowe nauczyciela "przechodzą" razem z nim do nowej szkoły).
Jeżeli zatrudnienie nauczyciela w szkole podstawowej będzie jego dodatkowym zatrudnieniem (dalej będzie pracował w gimnazjum, jako głównym miejscu pracy), składa on do dyrektora szkoły podstawowej takie same dokumenty, jak każdy inny nowo zatrudniany nauczyciel i dodatkowo, jeżeli jest zatrudniony w gimnazjum w pełnym wymiarze godzin, zgodę dyrektora gimnazjum na dodatkowe zatrudnienie. Wymóg ten wynika z art. 222 ust. 1 ustawy wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe: w okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.
Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 8 Karty Nauczyciela, nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 2-5 KN, m.in.:
- nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (w celu potwierdzenia spełniania tego warunku nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego);
- nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4 (w celu potwierdzenia spełniania tego warunku, dyrektor szkoły, przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem, jest obowiązany zasięgnąć informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracuję na stanowisku wicedyrektora w Bursie. Dziś dowiedziałam się że od 1 października mam przychodzić do pracy na 8 godzin dziennie. Do tej pory pracowałam 30 godzin, bo tak wynosi pensum. Proszę o podstawę prawną dotyczącą czasu pracy wychowawcy, który pełni obowiązki wicedyrektora.Ta zmiana dotyczy tylko mojej osoby, bo wychowawcy podobno przygotowują się do zajęć, więc pracują 30 godz. Mam też swoje wakacje dzielić z dyrektorem na pół, bo musi ktoś w tym okresie być w placówce. Z tego co się orientuje 8 tyg.to minimum jakie mi się należy w ciągu roku, pomimo, że wychowawcy mają ok.10/11 tyg.,ale podobno ja nie muszę mieć tych 8 tyg.urlopu. Proszę o konkretną prawną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ur. 26.08.1956 r. Jego lata pracy: 1. 15.09.75 do 15.07.1976 – ZOZ Otwock; 2. 17.08.78 do 31.08.1993 – PZH Warszawa; 3. od 01.09.1993 r. do chwili obecnej – oświata miejska w Otwocku – nauczyciel. Ponadto roczny urlop dla poratowania zdrowia – od 5 września 2007 do 4 września 2008 r. Pytanie 1: Czy w/w nauczycielowi od 1 września 2015 r. mogę udzielić rocznego urlopu dla poratowania zdrowia ? (kiedy nabywa prawa emerytalne?). Kolejne pytania nie dotyczące w/w nauczyciela: Pytanie 2: Czy mogę udzielić nauczycielowi rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, jeśli ZUS wydał taką decyzję dotycząca emerytury z KN: „ZUS odmawia przyznania emerytury ze względu na brak udokumentowania rozwiązania stosunku pracy” ( czy to oznacza, że nauczyciel nabył praw, ale nie rozwiązał stosunku pracy, czy nie ma praw emerytalnych ?) ; Pytanie 3: Jak pracodawca może potwierdzić nabycie praw emerytalnych z KN, jeżeli często wyliczenie w zakładzie pracy nie jest zbieżne z decyzją ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy według nowego przepisu dot. zaświadczeń o niekaralności , pracownik zatrudniony na czas określony powinien za każdym razem kiedy jest odnawiana umowa z tym samym pracownikiem, (umowa jedna po drugiej) to pracownik przed podpisaniem kolejnej umowy powinien mieć aktualne zaświadczenie o niekaralności czy wystarczy zaświadczenie doniesione przed podpisaniem 1 umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w niepublicznym ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym można zawrzeć umowę z psychologiem prowadzącym własną działalność, który wystawi fakturę za prowadzenie zajęć? Jeżeli tak, to czy wykazuję psychologa w SIO oraz czy obowiązuje mnie ograniczenie stawki wynagrodzenia za godzinę pracy tego psychologa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy art 222 Ustawy Prawo Oświatowe dotyczący dodatkowego zatrudnienia tylko za zgoda dyrektora dotyczy pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe