Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urodziłam się 3.11.1957 roku. Mam 37 lat pracy pedagogicznej. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Obecnie od 06.03.2016 roku przebywam na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (złamana noga). Szkoła, w której pracuję od września 2016 roku będzie reorganizowana - stanie się filią innej szkoły. Obawiam się zwolnienia z pracy. Mam następujące pytania: 1) Czy z powodu reorganizacji szkoły mogę zostać zwolniona z pracy na podstawie art.20 Karty Nauczyciela? 2) Czy prawo chroni mnie w jakiś sposób od zwolnienia z pracy (ze względu na staż pracy, z powodu mniej niż 4 lat do emerytury, czy też z powodu zwolnienia lekarskiego, na którym będę jeszcze kilka miesięcy)?
Jeżeli w związku z reorganizacją szkoły nastąpi zmniejszenie liczby oddziałów, co będzie niosło za sobą zmniejszenie liczby godzin dla poszczególnych nauczycieli, dyrektor będzie mógł zastosować art. 20 Karty Nauczyciela.
Korzystanie ze zwolnienia lekarskiego, czy też z urlopu dla poratowania zdrowia nie uchroni nauczyciela przed zwolnieniem. W szkołach feryjnych wypowiedzieć stosunek pracy można jedynie raz w roku - na koniec roku szkolnego, w związku z czym ochrona przed zwolnieniem mogłaby spowodować, że dyrektor nie miałby możliwości uporządkować spraw kadrowych ze względu na nieobecność nauczycieli w pracy w okresie wypowiedzeń.
Wybierając nauczyciela do zwolnienia, dyrektor musi kierować się obiektywnym kryteriami zwalniania, m.in. doświadczeniem zawodowym nauczycieli, stopniem awansu, zatrudnieniem (mianowanie przed umową o pracę), zaangażowaniem nauczyciela w pracę, jak również sytuacją materialną. Nie bez znaczenia będzie tu również wiek przedemerytalny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona w wymiarze 2/22 na czas określony do 31.08.2021. W szkole macierzystej od maja planuje przejść na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Jaki wymiar urlopu przysługuje jej w naszej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel biorący udział w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły zobowiązany jest do odpracowania przepadających w tym czasie zajęć dydaktycznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W roku 2010 powołano z dniem 1 września szkołę specjalną. Organ prowadzący powiadomił nauczycieli, że przez 2 lata będzie istniał w zatrudnianiu nauczycieli tzw. okres przejściowy, czyli wszyscy nauczyciele będą zatrudnieni na czas określony. Nauczyciel był zatrudniony w roku szkolnym 2010/11 i 2011/12 na czas określony. Nauczyciele przed podpisaniem tych umów poinformowani zostali na radzie pedagogicznej o specyficznej formie zatrudniania. Po 2 latach pracy z tym nauczycielem nie przedłużono, podpisano umowy na czas nieokreślony. Jakie sankcje prawne mogą być wystosowane w stosunku do dyrektora (organu prowadzącego)
- Zwracam się do Państwa z prośbą o opinię i podpowiedź w zatrudnieniu. Otóż, nauczyciel dyplomowany otrzymuje urlop bezpłatny (pod koniec września 2016) na czas zajmowania innego stanowiska związanego z pełnieniem funkcji. Na jego miejsce chcę zatrudnić nauczyciela, który będzie pracował w szkole po raz pierwszy i ma odpowiednie kwalifikacje na to stanowisko. Moim zdaniem, nie mogę zatrudnić tego nauczyciela do końca roku szkolnego czyli 31.08.2017r., bo zajęcia już trwają, a poza tym i tak nie ma już szansy na rozpoczęcie stażu na kontraktowego. Wobec tego, czy zawrzeć umowę o pracę z tym nauczycielem na czas określony do końca zajęć (23.06.2017r-tak chcę zrobić), czy do końca czerwca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki musi spełniać osoba której można powierzyć stanowisko kierownika internatu? Dziękuje za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe