Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zatrudnienie nauczycieli powinno odbywać się zgodnie z Kartą Nauczyciela. Jej przepisy różnicują sposób nawiązania stosunku pracy oraz rodzaj umowy o pracę ze względu na...

PORADA PRAWNA

W roku 2010 powołano z dniem 1 września szkołę specjalną. Organ prowadzący powiadomił nauczycieli, że przez 2 lata będzie istniał w zatrudnianiu nauczycieli tzw. okres przejściowy, czyli wszyscy nauczyciele będą zatrudnieni na czas określony. Nauczyciel był zatrudniony w roku szkolnym 2010/11 i 2011/12 na czas określony. Nauczyciele przed podpisaniem tych umów poinformowani zostali na radzie pedagogicznej o specyficznej formie zatrudniania. Po 2 latach pracy z tym nauczycielem nie przedłużono, podpisano umowy na czas nieokreślony. Jakie sankcje prawne mogą być wystosowane w stosunku do dyrektora (organu prowadzącego)

Zatrudnienie nauczycieli powinno odbywać się zgodnie z Kartą Nauczyciela. Jej przepisy różnicują sposób nawiązania stosunku pracy oraz rodzaj umowy o pracę ze względu na stopień awansu zawodowego nauczycieli. I tak, z nauczycielem stażystą zawiera się umowę o pracę na okres jednego roku szkolnego w celu odbycia stażu. Z nauczycielem kontraktowym, co do zasady, zawiera się umowę na czas nieokreślony. Z nauczycielem mianowanym i dyplomowanym, jeżeli spełnia warunki określone w art. 10 ust. 5, stosunek pracy zawiera się na podstawie mianowania. 

Zarówno z nauczycielem kontraktowym, mianowanym jak i dyplomowanym można zawrzeć umowę na czas określony, ale tylko w dwóch przypadkach: w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela. 

Należałoby się zastanowić co oznaczał tzw. okres przejściowy? Czy nauczycielom na radzie pedagogicznej wytłumaczono, dlaczego wprowadzono ten okres? Czym był podyktowany? Czy spełniał warunki określone w art. 10 ust. 7 KN, tj. czy był spowodowany potrzebami wynikającymi z organizacji nauczania? Taka sytuacja faktycznie mogła zaistnieć - nowo powstała szkoła - tworzące się dopiero klasy - zbyt mała liczba uczniów/godzin, itp. mogą stanowić podstawę do tego, aby z nauczycielem zawrzeć umowę na czas określony. 

Jeżeli przyczyny wprowadzenia okresu przejściowego nie spełniają powyższych warunków, wówczas nauczyciel może dochodzić w sądzie o przywrócenie do pracy w związku z nieprawidłowo nawiązanym stosunkiem pracy.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT