Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie zmiany w dotychczas obowiązujących umowach o pracę muszą być dokonane w przypadku połączenia szkół w zespół? Czy do dokonania tych zmian są zobowiązani dyrektorzy połączonych szkół?
NIE. Do dnia objęcia funkcji dyrektora zespołu szkół nikt (również dyrektorzy połączonych szkół) nie jest upoważniony do zmian w umowach o pracę, jeśli zmiany dotyczą warunków pracy w zespole. Zmiany w umowie o pracę mogą być dokonane jedynie po 1 września, po rozpoczęciu pracy zespołu szkół.
Organ prowadzący może połączyć szkoły różnych typów w zespół
Zasady organizacji zespołów szkół określono w art. 62 ustawy o systemie oświaty. Z przepisów ustawy wynika, że organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół. Można zatem połączyć np. przedszkole ze szkołą podstawową, szkołę podstawową z gimnazjum, czy gimnazjum z liceum. Nie wolno natomiast łączyć ze sobą w zespół szkół tego samego typu. Organ prowadzący może ponadto wyłączyć z zespołu niektóre szkoły, włączyć do zespołu inne szkoły, a także rozwiązać zespół.
Powołanie zespołu szkół następuje 1 września
Ustawa o systemie oświaty nie określa terminu dokonania zmian organizacyjnych. Przyjmuje się, że powołanie zespołu szkół następuje 1 września nowego roku szkolnego.
Tylko połączenie w zespół szkoły podstawowej z gimnazjum wymaga pozytywnej opinii kuratora oświaty. W innych przypadkach organ prowadzący dokonuje połączenia szkół bez udziału kuratora oświaty.
Dyrektor zespołu szkół zmienia dotychczasowe umowy o pracę
Dyrektor powstałego zespołu jest też dyrektorem każdej szkoły, która wchodzi w skład zespołu. Zgodnie z art. 10 Karty Nauczyciela, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej – w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Dyrektor zespołu szkół musi zatem wprowadzić zmiany w dotychczas obowiązujących umowach o pracę.
Przy założeniu, że zespół będzie powołany 1 września (wcześniej powinien się odbyć konkurs na stanowisko dyrektora zespołu szkół), wyłoniony w konkursie dyrektor zespołu obejmuje tę funkcję również na początku roku szkolnego.
Do dnia objęcia funkcji dyrektora zespołu szkół nikt (również dyrektorzy połączonych szkół) nie jest upoważniony do zmian w umowach o pracę, jeśli zmiany dotyczą warunków pracy w zespole. Zmiany w umowie o pracę mogą być dokonane jedynie po 1 września, po rozpoczęciu pracy zespołu szkół.
Zmiany w placówkach feryjnych – tylko w okresie ruchu służbowego
W odniesieniu do placówek feryjnych, czyli szkół różnych typów, zmiany w umowach o pracę mogą być dokonane tylko w okresie ruchu służbowego, czyli do końca maja każdego roku. W szczególnych przypadkach okres wypowiedzenia warunków pracy może być skrócony do miesiąca. Zatem w szkołach dyrektor powinien poczekać do najbliższego ruchu kadrowego, by dostosować warunki umowy o pracę do pracy w zespole szkół.
Istnieje tylko jedna możliwość zmiany umów o pracę w omawianym przypadku – porozumienie stron. Na podstawie porozumienia między dyrektorem a pracownikiem można dokonać zmiany warunków pracy w każdym czasie. Nie obowiązują wtedy terminy określone w Karcie Nauczyciela.
Zmiany w placówkach feryjnych – tylko w trakcie roku szkolnego
Jeżeli w zespole szkół mamy placówkę nieferyjną, np. połączenie przedszkola ze szkołą podstawową (zespół szkolno-przedszkolny), zmian umów o pracę z nauczycielami przedszkola można dokonać w trakcie trwania roku szkolnego.
Warunki pracy ulegające zmianie
Dyrektor zespołu szkół wypowiada warunki pracy każdemu nauczycielowi za pomocą wypowiedzenia warunków umowy o pracę. Zakres zmian w umowie powinien dotyczyć:
- określenia nowego pracodawcy;
- rodzaju umówionej pracy (dyrektor zespołu może zaproponować nowe specjalności, do których nauczyciele mają kwalifikacje);
- miejsca wykonywania pracy (można wpisać wszystkie siedziby placówek wchodzących w skład zespołu);
- innych warunków zatrudnienia, w tym np. nowego zakresu obowiązków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona na rok, do 31 sierpnia 2018 r. W maju 2018 urodziła dziecko. Do kiedy przysługuje jej urlop macierzyński: do 31 sierpnia czy 26 września? (tak wypada koniec urlopu). Nauczycielka złożyła również wniosek o urlop rodzicielski do maja 2019 r. Przecież już od 01.09.2018 r. nie będzie pracownikiem tej szkoły? Czy miała prawo? Czy należy z nią przedłużyć umowę? Nie jest umieszczona w projekcie organizacyjnym szkoły na rok następny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego w okresie od 1.09.2017 do 31.08.2018 na 8/18 etatu, można w tej samej szkole powołać na wicedyrektora szkoły od dnia 01.09.2018? Pan w tym samym czasie zatrudniony był w innej szkole na pełny etat, gdzie uzyskał wyróżniającą ocenę pracy.
- Czy nauczyciel po studiach rolniczych i ochronie środowiska (przedmioty: botanika, mikrobiologia, uprawy szczegółowe i ogólne, ochrona roślin, entomologia) może w obecnym stanie prawnym uczyć biologii w szkole zawodowej specjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który skończył studia licencjackie z pedagogiki terapeutycznej może być nauczycielem wspomagającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Jestem nauczycielem języka polskiego w gimnazjum. W tym roku szkolnym mam godziny ponadwymiarowe. W dniach 12-14.11.2012 (pon.-śr.) i 24-26.11.2012 (sob.-pon.) brałam udział w szkoleniach zorganizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach udziału naszej szkoły w projekcie edukacyjnym "eSzkoła-Moja Wielkopolska". Za te dni dyrektor nie wypłacił mi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (14 godz.). Uczestnicy tego szkolenia z innych szkół otrzymali wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy mój dyrektor słusznie pozbawił mnie wynagrodzenia za te godziny? Czy za udział nauczyciela w szkoleniach (obowiązkowych dla realizacji projektu) lub ze skierowania dyrektora pozbawia go wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe? Będę wdzięczna za interpretację prawną. Agata
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe