Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel (mgr z przygotowaniem pedagogicznym), który ukończył dodatkowo kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w szkole z dzieckiem : 1.słabosłyszącym; 2.z afazją; 3.z zespołem Aspergera; 4. niedostosowanym społecznie. W opinii poradni Psychologiczno-pedagogicznej jest wpisane w zaleceniach miedzy innymi: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze.
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 12 marca 2009r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.......(Dz.U. z 2013r. poz.1207) oraz rozporządzenia MEN z dnia z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach - nauczyciel z opisanymi w pytaniu kwalifikacjami może tylko prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, które są jedną z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi w szkole.
Nauczyciel ten nie ma moim zdaniem kwalifikacji do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z uczniem niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ani zajęć resocjalizacyjnych z uczniem niedostosowanym społecznie. Zajęcia rewalidacyjne może prowadzić nauczyciel mający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, a zajęcia resocjalizacyjne - nauczyciel mający kwalifikacje z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej. Przypominam jednocześnie, że ostateczną decyzję o kwalifikacjach nauczyciela podejmuje zawsze dyrektor szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Referent ds. administracji od 16.09.2016 r. do 15.08.2019 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Dnia 2.01.2017 r. złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 5.01.2017 r. Dyrektor szkoły przychylił się do prośby pracownicy i z datą 05.01.2017 r. rozwiązał umowę.
Czy pracownica nabyła prawo do trzynastki za 2017 r. i z czego ją naliczyć? Czy należy wliczyć „13” z 2016 r. którą wypłacono w 2017 r ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dostarczył dokumenty poświadczające niezbędne kwalifikacje w języku angielskim. Na kim spoczywa obowiązek przetłumaczenia jego treści: na pracowniku czy na pracodawcy? Czy tylko tłumaczenie przysięgłe może stanowić wiarygodne tłumaczenie dokumentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ma 63 lata i 43 lata pracy pedagogicznej. Przeszła na emeryturę z kp. we wrześniu 2011 roku, zawiesiła ją i nadal pracuje - nie rozwiązała stosunku pracy, bo nie musiała. Ma ukończony SN. Czy mogę ją zwolnić? Czy podlega ochronie i muszę jej zapewnić pensum? W zasadzie jest już emerytką. Nie ukrywam, że chciałabym się z nią rozstać.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator - rencista zatrudniony na 0.5 etatu od października chorował pełne pół roku (choroba nowotworowa) następnie wykorzystał urlop wypoczynkowy od 7 kwietnia 2017 do 17 maja 2017r.). W tym czasie złożył wniosek o świadczenie urlopowe ,,Wczasy pod gruszą". Na prośbę chorego umowa została rozwiązana z dniem 17 maj 2017. W tym czasie nie otrzymał pieniędzy. Wniosek do księgowej wpłynął 12 06. 2017r. Księgowa odmówiła wypłaty tłumacząc, że już w tym dniu nie był pracownikiem. Konserwator domaga się wypłaty należnych mu pieniędzy. Poleciłem na piśmie wypłacić kwotę zgodnie z regulaminem ZFŚS. Konserwator dopełnił wszystkich formalności zgodnie z regulaminem. Pieniądze zostały przelane. Szkoła i ja jako pracodawca mamy niedopatrzenie. Czy pieniądze konserwator powinien otrzymać i zachowałem się właściwie oraz komu udzielić upomnienia sekretarka szkoły, Komisja ZFŚS, kadrowa. księgowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła publiczna otrzymała krótkie zapytanie (drogą email) z prośbą o podanie listy wynagrodzenia nauczycieli – stanowiskowo za miesiąc czerwiec. Adresat powołał się na ustawę o dostępie informacji publicznej. Czy szkoła może oraz czy powinna wysłać w/w dane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe