Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Referent ds. administracji od 16.09.2016 r. do 15.08.2019 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Dnia 2.01.2017 r. złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 5.01.2017 r. Dyrektor szkoły przychylił się do prośby pracownicy i z datą 05.01.2017 r. rozwiązał umowę. Czy pracownica nabyła prawo do trzynastki za 2017 r. i z czego ją naliczyć? Czy należy wliczyć „13” z 2016 r. którą wypłacono w 2017 r ?
Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 12.12.1997 r. o dodatkowym wynmagrodzeniu rocznym (...), wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Parcy i Polityki Socjalnej z dnia 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego (...), w wynagrodzeniu urlopowym nie uwzględnia się dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Świadczenie wypłacone za 2016 rok nie wlicza się więc do wymiaru podstawy 13-tki za 2017 rok.
W przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (m.in. w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego), wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
Pracownica nie przepracowała w 2017 r. ani jednego dnia, z którego można by naliczyć dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Konserwator - rencista zatrudniony na 0.5 etatu od października chorował pełne pół roku (choroba nowotworowa) następnie wykorzystał urlop wypoczynkowy od 7 kwietnia 2017 do 17 maja 2017r.). W tym czasie złożył wniosek o świadczenie urlopowe ,,Wczasy pod gruszą". Na prośbę chorego umowa została rozwiązana z dniem 17 maj 2017. W tym czasie nie otrzymał pieniędzy. Wniosek do księgowej wpłynął 12 06. 2017r. Księgowa odmówiła wypłaty tłumacząc, że już w tym dniu nie był pracownikiem. Konserwator domaga się wypłaty należnych mu pieniędzy. Poleciłem na piśmie wypłacić kwotę zgodnie z regulaminem ZFŚS. Konserwator dopełnił wszystkich formalności zgodnie z regulaminem. Pieniądze zostały przelane. Szkoła i ja jako pracodawca mamy niedopatrzenie. Czy pieniądze konserwator powinien otrzymać i zachowałem się właściwie oraz komu udzielić upomnienia sekretarka szkoły, Komisja ZFŚS, kadrowa. księgowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony od 01.09.2005r. na czas nieokreślony na cały etat . Od dnia 01.09.2014 na 10/18 etatu. W maju 2016 dostał wypowiedzenie z okresem 3 miesięcznym. Czy temu nauczycielowi należy się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na cały etat może podjąć pracę w innej szkole? Nauczyciela obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy. Kiedy jest impreza szkolna tłumaczy, że on nie może być na niej obecny, ponieważ ma lekcje w innej szkole. Jak rozliczyć godziny pracy nauczyciela, który pracuje w niepełnym wymiarze w takiej samej sytuacji. Dodam, że macierzystą szkołą tych nauczycieli jest "moja" szkoła.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam w tym miesiącu pismo o wliczenie do stażu pracy okresu czynnej służby wojskowej w okresie 4.09.1984 r. - 29.08.1985 r. czy po tylu latach przysługuje? Dana osoba jest pracownikiem od 1.09.1985 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Osoba pełniąca funkcję zastępcy dyrektora złożyła wniosek o rezygnację z pełnienia ww. funkcji.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 Prawa oświatowego: „Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole, czyli Dyrektor (…) odwołuje n-la ze stanowiska…”
Czy i w jakim terminie Dyrektor powinien poinformować Organ prowadzący, Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców o odwołaniu nauczyciela z pełnionej funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe