Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Konserwator - rencista zatrudniony na 0.5 etatu od października chorował pełne pół roku (choroba nowotworowa) następnie wykorzystał urlop wypoczynkowy od 7 kwietnia 2017 do 17 maja 2017r.). W tym czasie złożył wniosek o świadczenie urlopowe ,,Wczasy pod gruszą". Na prośbę chorego umowa została rozwiązana z dniem 17 maj 2017. W tym czasie nie otrzymał pieniędzy. Wniosek do księgowej wpłynął 12 06. 2017r. Księgowa odmówiła wypłaty tłumacząc, że już w tym dniu nie był pracownikiem. Konserwator domaga się wypłaty należnych mu pieniędzy. Poleciłem na piśmie wypłacić kwotę zgodnie z regulaminem ZFŚS. Konserwator dopełnił wszystkich formalności zgodnie z regulaminem. Pieniądze zostały przelane. Szkoła i ja jako pracodawca mamy niedopatrzenie. Czy pieniądze konserwator powinien otrzymać i zachowałem się właściwie oraz komu udzielić upomnienia sekretarka szkoły, Komisja ZFŚS, kadrowa. księgowa?
Jeżeli pracownik szkoły dopełnił wszelkich formalności wymaganych regulaminem ZFŚS, w tym złożył wniosek w trakcie zatrudnienia, należało wypłacić mu świadczenie. Podstawą przyznawania świadczeń socjalnych jest art. 8 ustawy z 04.03.1994 r. o ZFŚS oraz regulamin obowiązujący w szkole.
Jedynie w dniu wypłaty świadczenia konserwator nie był już pracownikiem szkoły, co w takiej sytuacji nie ma znaczenia.
Z pytania nie wynika, dlaczego wniosek pracownika dotarł do księgowej w czerwcu - czy było to spowodowane późniejszym terminem posiedzenia komisji socjalnej rozpatrującej wnioski (wówczas nie ma żadnego opóźnienia spowodowanego przez konkretną osobę), czy np. zaniedbaniem któregoś z pracowników?
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z kwoty wypłacanego nauczycielowi świadczenia socjalnego np. "wczasy pod gruszą" można potrąć zajęcie komornicze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię w sprawie, czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do realizacji w tym czasie studiów podyplomowych. W dniu 21 czerwca 2018 r. do dyrektora wpłynęło pismo zawierające zaświadczenie o ukończeniu studiów podyplomowych przez nauczycielkę przebywającą do tej pory na zwolnieniu chorobowym z adnotacją „może chodzić”. Okres realizacji studiów pokrywał się z terminem zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy i obejmował czas od 17.06.2017 r. do 26.05.2018 r. Czas objęty zwolnieniami lekarskimi:
• od 10.05 do 23.07.2017r.,
• od 17.08. do 16.11 (okres od 17.11.2017 r. do 1.02.2018 r. to okres urlopu wychowawczego i urlopu uzupełniającego),
• od 2.02 do 11.07.2018 r.
Z uwagi na niejednoznaczność proszę o opinię prawną i stanowisko w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w sprawie nauczycielki, która nie zgadza się z zastosowanym przez kadrową zapisem odnośnie obliczenia stażu pracy. Nauczycielka pracowała w kilku różnych miejscach, przez kilka miesięcy była bezrobotna. Wszystkie te okresy pracy zostały wprowadzone przez kadry. Dylemat dotyczy jednego roku, w którym pani w jednym zakładzie pracy wzięła urlop bezpłatny (szpital, tam była pielęgniarką), w tym samym czasie pracowała w szkole jako nauczycielka. Kiedy kadrowa podsumowała lata pracy nauczycielki odjęła rok (konkretnie 295 dni) od całości stażu pracy nauczycielki. Wychodzi na to, że mimo, że pracowała w 2015 roku w szkole, a w tym samym czasie była na urlopie bezpłatnym w szpitalu – ten rok całkowicie jej się nie liczy do lat pracy? Czy taki stan rzeczy jest zgodny z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można uwzględnienia przy nagrodzie jubileuszowej nauczyciela 5 lat studiów dziennych? Jak te studia są zaliczane w przypadku uprawnień emerytalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole? Odbyła studia na kierunku pedagogika w latach 2000/01-2004/05 w zakresie pracy socjalnej i opiekuńczo-wychowawczej. W informacjach o uprawnieniach posiadacza dyplomu widnieje taki wpis: Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe: absolwent posiada przygotowanie pedagogiczne.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe