Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony na cały etat może podjąć pracę w innej szkole? Nauczyciela obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy. Kiedy jest impreza szkolna tłumaczy, że on nie może być na niej obecny, ponieważ ma lekcje w innej szkole. Jak rozliczyć godziny pracy nauczyciela, który pracuje w niepełnym wymiarze w takiej samej sytuacji. Dodam, że macierzystą szkołą tych nauczycieli jest "moja" szkoła.
Nauczyciel zatrudniony na pełen etat może podjąć dodatkowe zatrudnienie, ponieważ żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. tego nie zabrania. Natomiast jest zobowiązany do wykonywania pracy na rzecz swojego pracodawcy w umówionym wymiarze etatu – art. 6 pkt 1 KN, art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040. W sytuacji, gdy nauczyciel nie wywiązuje się z obowiązku pracy przez 40 godzin w tygodniu, a dodatkowo dyrektor jego nieobecności w pracy nie musi usprawiedliwiać pracą na rzecz innego pracodawcy, nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za niewykonaną pracę oraz może się narazić na odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną (art. 80 KP, art. 75 ust. 1 i 2 KN). To samo dotyczy nauczyciela zatrudnionego na część etatu. Każdego z tych nauczycieli dyrektor jako przełożony służbowy (art. 7 ust. 1 KN) może zobowiązać do wykonywania pracy w określonym miejscu w ramach obowiązującego czasu pracy, który oprócz pensum obejmuje także inne zadania wymienione w art. 42 ust. 2 KN, w tym zadania statutowe takie jak np. szkolne imprezy w miejscu ich odbywania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel złożył wniosek o postępowanie egzaminacyjne na stopień nauczyciela mianowanego. W sierpniu br. miał egzamin i uzyskał ocenę pozytywną. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek przekształcić mu stosunek pracy z zatrudnienia na czas nieokreślony na zatrudnienie przez mianowanie. Czy jest to obligatoryjne czy nie musi tego koniecznie robić? Jeśli stosunek musi być przekształcony to jak powinno wyglądać przykładowe pismo w tej sprawie i czy nauczyciel w związku z powyższym powinien dostarczyć jakieś dokumenty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który chce przystąpić ponownie do konkursu na stanowisko musi mieć ocenę pracy wg nowych przepisów ( od 1.09.2018) czy może mieć ocenę pracy z 2014 r. ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi – woźna szkolna – przebywa na zwolnieniu lekarskim. 10 stycznia 2022 r. upłynie 182 dni przebywania na nim. W dniu 16.12 złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS. Pracownik ZUS poinformował ją, że rozpatrzenie wniosku trwa 6 tygodni (czyli nastąpi ok 27 stycznia 2022 r.). Pracownica uzyskała ostatnie zwolnienie lekarskie do 10 stycznia 2022 r. Jak powinno się usprawiedliwić nieobecność pracownika w zakładzie pracy? Jakie są możliwości? Czy ZUS może przyznać świadczenie z data wsteczną, tzn. czy rozpatrzywszy wniosek np. 20 stycznia, może przyznać świadczenie od 11 stycznia? A co w przypadku, gdy pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego? W jaki sposób ma usprawiedliwić nieobecność po 10 stycznia? I co z pracownikiem, który jest zatrudniony na zastępstwo? Kiedy rozwiązuje się umowa w celu zastępstwa za pracownika – w tym przypadku woźną – w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Badania okresowe. Nauczycielka od 13.08.2019 r. do 03.12.2019 r. będzie przebywała na urlopie uzupełniającym. Ważność badań okresowych tego pracownika mija 07.10.2019 r. Czy w związku z tym, iż pracownik, który wykorzystuje urlop wypoczynkowy powinien być zdrowy należy skierować nauczycielką na badania przed 07.10.2019 r., czy przed powrotem do pracy po urlopie, tj. przed 03.12.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe