Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Badania okresowe. Nauczycielka od 13.08.2019 r. do 03.12.2019 r. będzie przebywała na urlopie uzupełniającym. Ważność badań okresowych tego pracownika mija 07.10.2019 r. Czy w związku z tym, iż pracownik, który wykorzystuje urlop wypoczynkowy powinien być zdrowy należy skierować nauczycielką na badania przed 07.10.2019 r., czy przed powrotem do pracy po urlopie, tj. przed 03.12.2019 r.?
W okresie od 13 do 31 sierpnia 2019 r. nauczyciel wykorzystuje urlop bieżący w czasie ferii, a w związku z tym nie można jemu w tym okresie udzielić urlopu uzupełniającego – art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W momencie rozpoczęcia urlopu uzupełniającego (1 września 2019 r.) nauczycielka będzie miała ważne badania okresowe, a w związku z tym można wystawić jej skierowanie na badanie profilaktyczne w czasie urlopu (przed 7 października 2019 r.), natomiast z uwagi na korzystanie z usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczycielka będzie mogła udać się na badania bezpośrednio po urlopie – art. 229 § 3 – 4a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy koniecznym jest, aby dyrektor szkoły NA PIŚMIE zawarł poszczególne dziedziny kierowania placówką oświatową, które powierza wicedyrektorowi? Czy koniecznym jest, aby wicedyrektor szczegółowe upoważnienie w tej sprawie miał na piśmie, czy też wystarczy USTNA FORMA powierzenia konkretnych obowiązków, np. nadzorowanie codziennego czasu pracy i realizacji planu urlopowego przez pracowników administracyjno-obsługowych zgodnie ze stosownymi przepisami w tym zakresie, częściowe powierzenie sprawowania czynności związanych ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego, nadzorowanie prawidłowego prowadzenia wewnątrzszkolnej dokumentacji wycieczkowej, itp.? Zgodnie z zapisami KN, czas pracy dyrektora szkoły, który jednocześnie jest nauczycielem, nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Czy zgodnie z przepisami dyrektor lub wicedyrektor powinien być obecny na terenie placówki w czasie trwania zajęć organizowanych przez szkołę (obowiązkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych, np. kół zainteresowań, zajęć wyrównawczych, gimnastyki korekcyjnej itp.)? Jeśli tak, to w jaki sposób należy zorganizować pracę szkoły zgodnie z przepisami, gdy nie ma fizycznej możliwości "zamknięcia" wszystkich zajęć z uczniami w ciągu 40 godzin zegarowych tygodniowo? Jeśli nie, to kto zgodnie z przepisami podejmuje decyzje na terenie szkoły w sytuacjach nagłych/nieprzewidzianych, gdy sytuacja taka nastąpi w czasie obecności uczniów w szkole, a dyrektora nie ma już w pracy? Czy nauczyciel ma prawo odmowy przyjęcia godziny zleconej (zastępstwo na lekcji) w sytuacji nagłej, gdy inny nauczyciel niespodziewanie poinformował szkołę np. o nieplanowanej wizycie u lekarza i związanym z nią zwolnieniem lekarskim, a to z kolei narzuca konieczność zapewnienia przez szkołę opieki uczniom?
- Nauczyciel ma ograniczone pensum 13/18, ale jest również zatrudniony na 15/30 na etacie w bibliotece szkolnej. Czy można połączyć te zatrudnienia w jeden etat i wykazywać godziny ponadwymiarowe, czy lepiej zatrudnić nauczyciela na podwyższonym pensum? Jak mam zrobić, aby nauczyciel nie stracił na wynagrodzeniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w internacie/bursie może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca ,która ukończyła studia mgr na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika specjalna w zakresie pedagogiki terapeutycznej.
- Nauczycielka ur. 20.10.1963 r. z 35 letnim stażem na dzień 01.09.2019 r. (przy tablicy) od 01.09.2019 r. do 30.06.2020 r. chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy gdyby chciała z dniem 01.09.2020 r. przejść na emeryturę, to mogłaby to zrobić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakim systemie godzinnym powinien pracować wicedyrektor szkoły? Problem polega na tym,że mój wicedyrektor pełni funkcję radnego i w związku z tym faktem wychodzi w ciągu dnia do UM, by realizować zadania radnego. Nie wiem w jakiej sytuacji i na jakiej podstawie winienem potrącić mu pieniądze za niewypełnianie zadań w szkole? Dziękuję bardzo za szybką pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe