Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Do dnia 10 stycznia nieobecność w pracy usprawiedliwia korzystanie ze zwolnienia lekarskiego, a również po tej dacie pracownica potencjalnie może składać dalsze zwolnienia...

PORADA PRAWNA

16 grudnia 2021 Kadry

Pracownica obsługi – woźna szkolna – przebywa na zwolnieniu lekarskim. 10 stycznia 2022 r. upłynie 182 dni przebywania na nim. W dniu 16.12 złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS. Pracownik ZUS poinformował ją, że rozpatrzenie wniosku trwa 6 tygodni (czyli nastąpi ok 27 stycznia 2022 r.). Pracownica uzyskała ostatnie zwolnienie lekarskie do 10 stycznia 2022 r. Jak powinno się usprawiedliwić nieobecność pracownika w zakładzie pracy? Jakie są możliwości? Czy ZUS może przyznać świadczenie z data wsteczną, tzn. czy rozpatrzywszy wniosek np. 20 stycznia, może przyznać świadczenie od 11 stycznia? A co w przypadku, gdy pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego? W jaki sposób ma usprawiedliwić nieobecność po 10 stycznia? I co z pracownikiem, który jest zatrudniony na zastępstwo? Kiedy rozwiązuje się umowa w celu zastępstwa za pracownika – w tym przypadku woźną – w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności?

Do dnia 10 stycznia nieobecność w pracy usprawiedliwia korzystanie ze zwolnienia lekarskiego, a również po tej dacie pracownica potencjalnie może składać dalsze zwolnienia (§ 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1632).

Jeżeli po dniu 10 stycznia pracownica nie złoży zwolnienia lekarskiego, decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego i nie stawi się do pracy, to pracodawca może uznać jej nieobecność za nieusprawiedliwioną albo może ją usprawiedliwić według własnego uznania (§ 1 ww. rozporządzenia). Nieobecność usprawiedliwi również decyzja ZUS od dnia przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, która może zostać wydana za wsteczny okres.

Umowa o pracę pracownika zatrudnionego na zastępstwo będzie obowiązywała do dnia wymienionego w umowie o pracę (jeśli określono termin zakończenia umowy), nie dłużej niż do dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień powrotu nieobecnej pracownicy do pracy (gdyby nie otrzymała zwolnienia lekarskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego i zostałaby dopuszczona do pracy po uzyskaniu orzeczenia o zdolności do pracy) lub do ostatniego dnia jej zatrudnienia, ponieważ niemożliwe jest zastępowanie osoby, która nie pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą (art. 251 § 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT