Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dostarczył dokumenty poświadczające niezbędne kwalifikacje w języku angielskim. Na kim spoczywa obowiązek przetłumaczenia jego treści: na pracowniku czy na pracodawcy? Czy tylko tłumaczenie przysięgłe może stanowić wiarygodne tłumaczenie dokumentu?
Posiadanie kwalifikacji nauczyciela kandydat do pracy na stanowisku pedagogicznym powinien wykazać decyzją MEiN wydaną na jego wniosek o uznanie kwalifikacji, zgodnie z ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2020 r., poz. 220). Zawód nauczyciela jest tzw. zawodem regulowanym i tryb potwierdzania kwalifikacji został zastrzeżony do kompetencji MEiN, z tego względu obowiązujące przepisy nie regulują zagadnienia tłumaczenia dokumentacji przez pracownika lub pracodawcę w razie ubiegania się o pracę na stanowisku pedagogicznym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- KONTYNUACJA PYTANIA: Czy mogę udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - jest to biuro obsługujące kadry i księgowość wszystkich szkół w gminie. W myśl art. 17 ust. 2 KN wyraźnie mówi, że takiego urlopu można udzielić osobie, która nawiązuje stosunek pracy na podstawie wyboru. Co w takiej sytuacji, czy jest inny paragraf, aby takiemu nauczycielowi udzielić urlopu bezpłatnego na czas bycia dyrektorem w ZOSiP ? Czy powinnam rozwiązać z nim umowę o pracę w mojej szkole, aby mógł pracować w ZOSiP?
Na podstawie art. 68 ust. 1 KN nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny z ważnych przyczyn, na swój wniosek. Dyrektor może, ale nie musi uwzględnić tego wniosku, ani też nie ma obowiązku uzasadniania swojego stanowiska. Wytyczną w tym zakresie zawiera § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5, zgodnie z którym urlop udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Jeśli nauczyciel nie otrzyma urlopu bezpłatnego, może zostać zwolniony np. w trybie porozumienia stron.
ODPOWIEDZIELIŚCIE PAŃSTWO Z KARTY NAUCZYCIELA, A CZY MOGĘ ZASTOSOWAĆ Art. 174. § 1 KODEKSU PRACY DLA NAUCZYCIELA ? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownica przechodząca na emeryturę musi pisać wniosek o wypowiedzenie umowy o pracę z trzymiesięcznym wyprzedzeniem? Jak powinno wyglądać takie pismo złożone do pracodawcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny 1 lipca 2016 r. przeszedł na emeryturę (rozwiązując przedtem stosunek pracy - pracował u nas do końca czerwca 2016 r. - umowa była zawarta na czas nieokreślony). Od 01.09.2016 r. (czyli 2 m-ce po rozwiązaniu umowy) został zatrudniony ponownie, już jako emeryt. Umowa została zawarta na czas określony do 31.08.2017 r. Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy możemy zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony w sytuacji, gdy przed przejściem na emeryturę mieliśmy z nim zawarte 2 umowy (obecna jest trzecią)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie czy nauczyciel może odmówić udziału w egzaminie poprawkowym pod koniec sierpnia? Ma zaplanowany wyjazd i nie będzie go wtedy w Polsce. Mam 4 matematyków i jeden wyjeżdża, a jest do przeprowadzenia 40 egzaminów. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
- Mamy pracowników praktycznej nauki zawodu zatrudnionych na podstawie art.15 ust.2 Prawo Oświatowe. Wymiar ich urlopu ustalam jak z kodeksu pracy. Niestety nie wiem jak ten urlop rozliczyć? Osoba pracuje na cały etat czyli 22/22. Ile mam odpisać godzin urlopu za każdy dzień pracy? Tyle ile faktycznie przypada na jego dzień pracy wynikający z planu lekcji? Czy przyjąć tak jak w kodeksie 1 dzień urlopu=8 godzin?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe