Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Obecnie obowiązujący art. 251 § 1 kodeksu pracy stanowi, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na...

PORADA PRAWNA

04 kwietnia 2017 Kadry

Pracownik niepedagogiczny 1 lipca 2016 r. przeszedł na emeryturę (rozwiązując przedtem stosunek pracy - pracował u nas do końca czerwca 2016 r. - umowa była zawarta na czas nieokreślony). Od 01.09.2016 r. (czyli 2 m-ce po rozwiązaniu umowy) został zatrudniony ponownie, już jako emeryt. Umowa została zawarta na czas określony do 31.08.2017 r. Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy możemy zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony w sytuacji, gdy przed przejściem na emeryturę mieliśmy z nim zawarte 2 umowy (obecna jest trzecią)?

Obecnie obowiązujący art. 251 § 1 kodeksu pracy stanowi, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. 22.02.2016 r.), stosuje się art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą (czyli nowe przepisy), jednakże do okresu zatrudnienia, o którym mowa w tym przepisie, wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (od 22.02.2016 r.), a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą albo za drugą umowę w rozumieniu tego przepisu, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w dotychczasowym brzmieniu (według starych przepisów).

W opisanym przypadku trwająca umowa jest zatem rozumiana jako pierwsza umowa na czas określony (poprzednia była zawarta na czas nieokreślony i dodatkowo przerwa między nimi trwała dłużej niż miesiąc).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT