Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniona od 01.09.2020r.na czas określony do 31.08.2021r. nauczycielka od 30.11 2021r. przeszła na zwolnienie lekarskie. W dniu 21.01.2021r urodziła dziecko i rozpoczęła urlop macierzyński. Urlop skończy się 9.06.2021r. Nauczycielka deklaruje powrót do pracy. Czy po urlopie macierzyńskim musi odebrać urlop uzupełniający za ferie? Czy okres wakacji letnich jest wystarczającą formą odbioru urlopu?
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub urlopu macierzyńskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Nauczyciel, o którym mowa nabywa więc prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni za 2021 r.
Z kolei, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nauczycielka może wrócić do pracy i po zakończeniu zajęć dydaktycznych będzie normalnie przebywać na urlopie w czasie wakacji. Podkreślić należy, że urlop, również nauczyciela, rozliczany jest w roku szkolnym, a nie kalendarzowym. Jak stanowi przepis prawo do ewentualnego urlopu uzupełniającego nauczyciel nabędzie w wymiarze do 8 tygodni. W bieżącym roku wakacje letnie będą trwać ponad 9 tygodni. Jeżeli w całości ten urlop wykorzysta nie nabędzie prawa do urlopu uzupełniającego za 2021 r.
Jeżeli, z jakichś powodów nauczycielka nie wykorzysta urlopu w wakacje to po ich zakończeniu właściwe będzie udzielenie nauczycielowi dalszego urlopu uzupełniającego za 2021 r., aczkolwiek nie m takiego „przymusu” gdyż prawo do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. W naszym przypadku końcową datą będzie dzień 31 sierpnia 2024 r.
Trzeba zwrócić uwagę na to, ze jeżeli nauczycielka nie wykorzysta bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przynajmniej 8 tygodni urlopu rodzicielskiego, to owszem będzie mogła skorzystać z tego urlopu, ale tylko w wymiarze 16 tygodni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam,
uprzejmie proszę o przesłanie wzoru druku ewidencji czasu pracy pracowników niepedagogicznych w szkole
dziękuję i pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór 2023
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy tzw. zajęcia rozwijające z godzin dyrektora szkoły powinny być wliczane do pensum nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel historii realizuje pensum 18 godzin, pracuje w pełnym wymiarze, dodatkowo ma przydzielone 4 godziny świetlicy szkolnej, są to jego godziny ponadwymiarowe.
Jakie wynagrodzenie przysługuje temu nauczycielowi za godziny ponadwymiarowe: 4/18, czy 4/26?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła w 1983 r. studium pedagogiczne i uzyskała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej. W 1987 r. ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne na kierunku "nauczanie początkowe". W akcie mianowania z 2000 r. istnieje zapis, iż może ona być zatrudniona w szkole podstawowej. W 2006 r. uzyskała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy nauczycielka z tymi kwalifikacjami posiada uprawnienia do nauczania w klasach I-III lub prowadzenia zajęć w oddziale przedszkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe