Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy szkoła ma obowiązek, czy tylko prawo posiadać procedury dot. np. zwalniania nauczycieli, protokołowania posiedzeń RP itp.? Jeśli obowiązek, to jaki dokument do tego obliguje? Czy procedury muszą być np. uchwalane przez RP, czy też wprowadzane zarządzeniem dyrektora? 2. Czy szkoła publiczna ma prawo skreślić z listy uczniów osobę, która ukończyła 18 lat i sama nie rezygnuje z dalszej nauki? Chodzi o sytuację problematyczną, w którejś komuś zależy, aby być na liście uczniów, ale w praktyce nie wypełnia obowiązków szkolnych.
pytanie 1.
O tym, czy szkoła ma obowiązek posiadania określonych procedur decydują przepisy prawa, np. procedury zwalniania nauczycieli nie są wymagane przez prawo. Nawet jeżeli dyrektor opracuje takie kryteria a związki zawodowe je pozytywnie zaopiniują, to i tak w razie złożenia przez nauczyciela pozwu, sąd sam będzie badał słuszność przyjętych kryteriów w konkretnej sprawie. Posiadanie takiego dokumentu przed niczym nie chroni, może być jedynie przydatne w podjęciu decyzji o zwolnieniu. Tego typu procedury ustala dyrektor.
W przypadku protokołowania posiedzeń rady pedagogicznej, przepisy ustawy o systemie oświaty wskazują na konieczność opracowania procedur określających sposób działania rady.
art. 43 ust. 2. Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.
pytanie 2.
Uczeń pełnoletni nie jest już objęty obowiązkiem szkolnym, więc ucznia, który ukończył 18 lat, można skreślić z listy, jeżeli statut szkoły przewiduje taką możliwość. Ponadto statut musi określać przypadki, w jakich można tego dokonać. Takimi przypadkami może być niesystematyczne realizowanie obowiązku szkolnego, naganne zachowanie ucznia mające negatywny wpływ na innych uczniów, czy też ogólnie niewywiązywanie się z obowiązków szkolnych. Tę kwestię również reguluje ustawa o systemie oświaty:
art. 39 ust. 2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.
2a. Przepis ust. 2 nie dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym. W uzasadnionych przypadkach uczeń ten, na wniosek dyrektora szkoły, może zostać przeniesiony przez kuratora oświaty do innej szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co z uczniem drugiej klasy gimnazjum, który nie otrzyma promocji w roku szkolnym 2017/2018?Jaka jest podstawa prawna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do przedszkola niepublicznego od 01.09.2015 r. uczęszcza dziecko w wieku 5 lat. W listopadzie matka dziecka dostarczyła opinię o potrzebie wczesnego wspomagania. Jaką dokumentację zajęć powinno prowadzić przedszkole i od kiedy? Czy nauczyciel wychowania przedszkolnego może prowadzić takie zajęcia - jeśli w placówce nie ma zatrudnionych odpowiednich specjalistów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (uczeń słabowidzący) można z subwencji dla niego przeznaczonej zakupić ksero by drukować materiały z większą czcionką? Czy w ramach zajęć rewalidacyjnych może mieć zajęcia wyrównawcze z nauczycielami ze szkoły? Czy stawkę za godzinę dla tych nauczycieli dyrektor może dowolnie ustalić (są zatrudnieni z kodeksu pracy nie z karty nauczyciela)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor Zespołu Szkół wybiera się do sanatorium na trzy tygodnie. Wcześniej kilkakrotnie był na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinien dokonać przekazania obowiązków wicedyrektorowi? Czy przekazuje obowiązki jednemu wicedyrektorowi czy obu wicedyrektorom? Proszę o podanie przykładowego wzoru pisma oraz podanie podstawy prawnej.
- W klasie I SP jest 28 uczniów. 7 powtarza rok, 11 ma opinię o dostosowaniu wymagań, a jedno dziecko ma zespół Aspergera. Do klasy przydzielono nauczyciela wspomagającego. Czy w tej klasie nie powinno być zatrudnionych więcej osób do pomocy wychowawcy? Czy pomoc nauczyciela i nauczyciel wspomagający może być traktowany tak samo-jako dwa w jednym w klasie czy muszą to być dwie oddzielne osoby? Czy limit uczniów nie został przekroczony? Rodzice uważają, że złamano tu prawo.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe