Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z prawem oświatowym (art. 61 ust 3 pkt 3a-3d ustawy o systemie oświaty) zajęcia edukacyjne w klasach I–III są prowadzone w oddziałach klasowych liczących nie...

PORADA PRAWNA

20 listopada 2016 Prawo oświatowe

W klasie I SP jest 28 uczniów. 7 powtarza rok, 11 ma opinię o dostosowaniu wymagań, a jedno dziecko ma zespół Aspergera. Do klasy przydzielono nauczyciela wspomagającego. Czy w tej klasie nie powinno być zatrudnionych więcej osób do pomocy wychowawcy? Czy pomoc nauczyciela i nauczyciel wspomagający może być traktowany tak samo-jako dwa w jednym w klasie czy muszą to być dwie oddzielne osoby? Czy limit uczniów nie został przekroczony? Rodzice uważają, że złamano tu prawo.

Zgodnie z prawem oświatowym (art. 61 ust 3 pkt 3a-3d ustawy o systemie oświaty) zajęcia edukacyjne w klasach I–III są prowadzone w oddziałach klasowych liczących nie więcej niż 25 uczniów. Zmiany w ustawie oświaty, które weszły w życie 20.02.2015 r., dały jednak możliwość powiększania klas I-III, maksymalnie do 27 uczniów. Jest to możliwe wyłącznie po rozpoczęciu roku szkolnego, w sytuacji gdy po 1 września do szkoły zostaną zgłoszone dzieci zamieszkałe w jej rejonie. Zwiększenie liczby uczniów ponad 25 jest możliwe tylko na wniosek klasowej rady rodziców (jeśli np. rodzice preferują takie rozwiązanie i nie chcą, by klasa została w trakcie roku podzielona). Bez wniosku klasowej rady rodziców dyrektor szkoły nie może zdecydować o zwiększeniu liczebności klasy. Drugim warunkiem jest uzyskanie zgody organu prowadzącego. Po zwiększeniu liczby uczniów w klasie ponad 25 szkoła ma obowiązek zatrudnić asystenta nauczyciela, który będzie wspierał prowadzenie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w tej klasie.
W omawianym przypadku nie można więc łączyć w jednej osobie nauczyciela wspomagającego, który musi być obowiązkowo zatrudniony w tej klasie dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zespół Aspergera. (§ 7. ust 2 pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym) i asystenta nauczyciela. Albowiem w tej klasie zatrudnienie asystenta nauczyciela jest obowiązkowe z innego powodu - ze względu na zwiększenie liczby uczniów do 27 osób.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT