Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zostałem przeniesiony zgodnie z art.18 ust 1 pkt 4 KN. Szkoła z której zostałem przeniesiony wystawiła mi świadectwo pracy, które oczywiście przyjąłem, teraz nie do końca jestem pewien czy postąpiłem prawidłowo. Bardzo proszę o pomoc, czy da się w jakiś sposób "odkręcić" tą sprawę? W świadectwie pracy mam zaznaczone, że cyt.: stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania " przeniesienie z dniem.... itd.
Na podstawie § 9 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, w sytuacji określonej w art. 231 Kodeksu pracy albo w odrębnych przepisach (a takim przepisem jest art. 18 KN) przewidujących następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę, dotychczasowy pracodawca jest obowiązany przekazać akta osobowe pracownika oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych z jego stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu tego pracownika.
Stosunek pracy nauczyciela przenoszonego do innej szkoły nie kończy się, lecz jest kontynuowany w nowej szkole. Z tego powodu, dyrektor zobowiązany jest przekazać akta osobowe nauczyciela oraz pozostałą dokumentację pracowniczą nowemu dyrektorowi. Skoro stosunek pracy nie został rozwiązany (zakończony), nie wydaje się świadectwa pracy. Nowy dyrektor powinien zwrócić się do poprzedniego o przekazanie Pana dokumentacji (wówczas świadectwo pracy można zwrócić dyrektorowi, który je wydał).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka X została zatrudniona dnia 11 lutego br. na podstawie umowy na zastępstwo do dnia 8 sierpnia br. za nauczyciela Y przebywającego na świadczeniu rehabilitacyjnym (8 sierpnia br. jest datą końcową z decyzji ZUS-u). Dyrektor szkoły zamierza przedłużyć zatrudnienie nauczycielki X na czas nieokreślony. Czy zmiana rodzaju umowy o pracę może nastąpić w drodze porozumienia stron, bez konieczności rozwiązywania dotychczasowej umowy i nawiązywania nowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może prosić o wydanie z teczki akt osobowych informacji o dodatkowych kwalifikacjach, które ukończył za własne środki finansowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zwolnionemu w trybie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, czyli z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, należy się odprawa pieniężna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy zatrudniania nauczycieli pracujących w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie, które jest partnerem gminy w realizacji projektu unijnego. W projekcie uczestniczą szkoły prowadzone przez gminę i jedna przez stowarzyszenie. Nauczyciele szkół prowadzonych przez gminę będą zatrudnieni na podstawie KN (godziny ponadwymiarowe wg stawki nauczyciela dyplomowanego z pp). Nauczyciele szkoły stowarzyszeniowej zatrudnieni są na podstawie Kodeksu Pracy. Moje pytanie brzmi: jakie zasady wynagradzania powinny być stosowane wobec nauczycieli szkoły stowarzyszeniowej realizujących projekt? (wg zaleceń Urzędu Marszałkowskiego niedopuszczalne są umowy-zlecenia). Czy realizowane przez tych nauczycieli godziny powinny być wynagradzane wg. ich stawek zaszeregowania (2000 zł. miesięcznie podstawy + dodatek za wysługę lat)? Czy możliwe jest wynagradzanie tych nauczycieli wg odrębnego regulaminu wynagradzania za realizację projektów z udziałem środków unijnych, gdzie zapisane byłyby godzinowe stawki wynagrodzenia takie, które wynikają dla nauczycieli szkół prowadzonych przez gminę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Przytraczam moje pytanie: "Czy nauczycielka - logopeda, zatrudniona na niepełny wymiar - 10 godz (cytat z Umowy o pracę), która wraca z urlopu wychowawczego, musi otrzymać odpowiednią część etatu (z 25 godz.) czy też liczbę godzin, którą miała poprzednio? W czasie trwania jej urlopu liczba godzin pracy logopedy wzrosła z 20 do 25, a w umowie nie jest napisane "pół etatu", a jedynie - "zmniejszony etat - 10 godz".
Oraz Państwa Odpowiedz "Kodeks pracy:
Art. 1864. Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Przepis powyższy nie mówi o tych samych warunkach pracy, lecz jedynie o tym samym (lub innym zgodnym z posiadanymi kwalifikacjami) stanowisku, za nie niższym wynagrodzeniem. Nauczycielka nie musi więc wrócić do pracy na identycznych zasadach. Jeżeli ma kwalifikacje do nauczania przedmiotu, można jej przydzielić np. prowadzenie lekcji z danego przedmiotu w takim wymiarze, aby jej wynagrodzenie nie było niższe niż wynagrodzenie przysługujące jej w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem"
W związku z powyżej opisaną sytuacją:
1. Co zrobić, jeśli ta nauczycielka nie ma kwalifikacji do innych zajęć?
2. Co ma zrobić dyrektor w związku ze zmianą pensum - zwiększenie godzin z 10 do 12,5, za tę samą pensję, a także zmniejszenie pensji przy pozostawieniu 10 godzin jest pogorszeniem warunków pracy w rozumieniu KP. Co więc można zrobić, gdy ta nauczycielka wróci w czerwcu? czyli po 31 maja , gdy jeszcze możliwy jest ruch kadrowy? co zrobić by nie pogorszyć jej warunków pracy, a ona nie zgadza się na żadne porozumienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe