Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi zwolnionemu w trybie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, czyli z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, należy się odprawa pieniężna?
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, który został zwolniony na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela nie przysługuje odprawa pieniężna.Prawo zwolnienie nauczycielem niezdolnego do pracy
Prawo zwolnienie nauczycielem niezdolnego do pracy
Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, jeśli nieobecności nauczyciela w pracy jest spowodowana długotrwałą chorobą, dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy w trybie natychmiastowym, tj. z końcem miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności do pracy.
Okres nieudolności do pracy trwa 182 dni
Przez okres niezdolności uprawniający do zwolnienie rozumie się okres przekraczający 182 dni, czyli moment, od którego nie przysługuje już zasiłek chorobowy.
Co ważne, do tego okresu wliczają się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole nie odbywają się zajęcia. Należy również pamiętać, że w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy zostać być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, chciałabym się dowiedzieć czy nauczyciel zatrudniony na zlecenie (a nie na umowę o pracę) może rozpocząć staż? Jeśli tak, to w jakim wymiarze godzin musiałby być zatrudniony? Czy 9 godzin daje mu już to prawo?
- Proszę o opinię dot. kwestii wymiaru kolejnego urlopu wypoczynkowego i sposobu jego udzielenia pracownikowi niepedagogicznemu.
Pracownik z kilkunastoletnim stażem pracy zmienił pracę w ciągu roku kalendarzowego, tj. 1 kwietnia.
U poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze proporcjonalnym (7 dni tj. 26/12x3 m-ce).
U kolejnego pracodawcy przysługuje mu 19 dni urlopu, wyliczone jako urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku podjęcia pracy.
Czy prawidłowe jest uznanie, że prawo do urlopu u kolejnego pracodawcy pracownik nabywa z pierwszym dniem pracy i można mu udzielić urlopu w należnym wymiarze w dowolnym momencie zatrudnienia, niezależnie od czasu przepracowanego?
Czyli, czy pracownik może np. w miesiącu czerwcu wnioskować o urlop w liczbie 10 dni? Czy jednak do takiej ilości urlopu będzie miał prawo dopiero w sierpniu (26/12x5 m-cy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana, zatrudniona w niepełnym wymiarze na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę od 2010 r. po otrzymaniu informacji na Radzie Pedagogicznej w dniu 29.04.2014, że w związku ze zmianami organizacyjnymi dyrektor będzie chciał z nią porozmawiać indywidualnie na temat zatrudnienia od dnia 02.05.2014r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (nauczycielka została przewidziana do zwolnienia). W jaki sposób można rozwiązać stosunek pracy, gdyby nie pojawiła się do dnia 31.05.2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pod szkołę podstawową podlegają trzy punkty przedszkolne. Nauczyciel jest zatrudniony na zajęcia dodatkowe (3,4,5 latkowie ) w przedszkolu w ramach dotacji celowej na wychowanie przedszkole. Czy ten sam nauczyciel może pracować w szkole podstawowej? Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka co roku na własną prośbę ma ograniczony etat do 1/2. Etat dla niej jest! Czy muszę jej dawać godziny zastępstw doraźnych?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe