Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o opinię dot. kwestii wymiaru kolejnego urlopu wypoczynkowego i sposobu jego udzielenia pracownikowi niepedagogicznemu. Pracownik z kilkunastoletnim stażem pracy zmienił pracę w ciągu roku kalendarzowego, tj. 1 kwietnia. U poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze proporcjonalnym (7 dni tj. 26/12x3 m-ce). U kolejnego pracodawcy przysługuje mu 19 dni urlopu, wyliczone jako urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku podjęcia pracy. Czy prawidłowe jest uznanie, że prawo do urlopu u kolejnego pracodawcy pracownik nabywa z pierwszym dniem pracy i można mu udzielić urlopu w należnym wymiarze w dowolnym momencie zatrudnienia, niezależnie od czasu przepracowanego? Czyli, czy pracownik może np. w miesiącu czerwcu wnioskować o urlop w liczbie 10 dni? Czy jednak do takiej ilości urlopu będzie miał prawo dopiero w sierpniu (26/12x5 m-cy)?
Na podstawie art. 153 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy (w życiu) w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, czyli w dniu 1 stycznia (art. 153 § 2 KP); dotyczy to pracownika z kilkunastoletnim stażem pracy. W przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego wymiar urlopu jest obliczany proporcjonalnie do okresów zatrudnienia u każdego z pracodawców (art. 1551 § 1 KP). Wynika z tego, że nowy pracodawca może udzielić pracownikowi z kilkunastoletnim stażem urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u niego w danym roku kalendarzowym od dnia zatrudnienia tego pracownika, w terminie wynikającym z planu urlopów lub indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem (art. 163 § 1 - § 11 KP). Przykładowo pracownik w czerwcu 2020 r. może ubiegać się o 10 dni urlopu. Ponieważ nie jest to pierwszy rok pracy w karierze zawodowej pracownika, nie dokonuje się przeliczenia, że po przepracowaniu miesiąca pracownik nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu; do pracownika nie ma zastosowania art. 153 § 1 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikowi samorządowemu, który pracuje na 0,5 etatu w placówce dodatkowej należy się nagroda jubileuszowa? Jeżeli tak to z zakończonych okresów pracy wychodzi mu 27 lat 11 m-cy i 16 dni co oznaczałoby niewypłacenie mu nagrody jubileuszowej w terminie. Nadmieniam, że w dodatkowej placówce (czyli u mnie) jego umowa zaczyna się od 1.09.2011 r. Jako dyrektor w tej placówce zaczęłam pracę w 2013 r. i po przeanalizowaniu jego dokumentów, pracownikowi nigdy nie była wypłacana nagroda jubileuszowa. Czy może żądać odsetek, jeżeli mu się należy nagroda? Czy zgodnie z art. 291 &1 K.P. nagroda po 3 latach ulega przedawnieniu. Co oznaczałoby, że 20 lecie by mu się przedawniło a zostaje tylko 25- lecie zgodnie z moimi wyliczeniami i przedłożonymi dokumentami, które są w teczce. JAK MOGĘ TO PRAWNIE WYJAŚNIĆ I ODPISAĆ PRACOWNIKOWI?
- Czy w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 15/18 na czas nieokreślony, który pracuje w innej szkole na pełnym etacie dyrektor ma obowiązek dostosowania mu planu w taki sposób aby mógł dojeżdżać do tej drugiej szkoły. Czy nauczyciel nie powinien mieć zgody na podjęcie pracy w drugiej szkole jeśli ta praca powoduje, że nie jest dyspozycyjny (nie można powierzyć mu zastępstw, ani prowadzenia uroczystości, zdarza się ,że nie bierze udziału w radach, ponieważ terminy się pokrywają). Czy niedostosowanie się do jego drugiej pracy nie będzie przejawem mobbingu? W szkole są nauczyciele, którzy posiadaja kwalifikacje do przedmiotu, którego uczy i dyrektor chciałby rozwiązać nim umowę o pracę ze względu na oszczędności i brak dyspozycyjności.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy potrzebna jest zgoda Organu Prowadzącego na dodatkową pracę Dyrektora Przedszkola? Pracuję dodatkowo w godzinach popołudniowych w Poradni podlegającej pod NFZ.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy muszę zatrudnić nauczyciela katechetę 3/23 etatu na podstawie mianowania? (Nauczyciel mianowany, nie na zastępstwo.)
- Nauczyciel grupy dzieci 6-letnich zatrudniony w Przedszkolu Samorządowym dla którego wymiar zatrudnienia wynosi 22 godziny tygodniowo, godziny ponadwymiarowe powinien mieć liczone z 22 czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe