Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z art. 222.1 Ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe podjęcie zatrudnienia w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Przepisu tego zgodnie z art. 222 ust.3 nie stosuje się do nauczycieli przedmiotów teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Przedmioty zawodowe w szkole obejmują przedmioty teoretyczne i praktyczne - czy art. 222 dotyczy tylko teoretycznych, czy również praktycznych realizowanych w szkole?
Zgodnie z art. 222 ust. 3 ustawy z 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, przepisów ust. 1 i 2 (obowiązku uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie) nie stosuje się do nauczycieli przedmiotów teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu i nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach artystycznych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak naliczyć odpis na ZFŚS na emerytowanego nauczyciela, którego ponownie zatrudniliśmy w naszej szkole? Czy uwzględnić go podwójnie: jako naszego emeryta oraz jako pracownika? Czy powinnam naliczyć odpis w wysokości 5% pobieranej przez niego emerytury - zgodnie z art.53 ust.2 KN, a dodatkowo wliczyć go do planowanej na 2016 r. (a na koniec 2015 roku - do przeciętnej) liczby zatrudnionych nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i dokonać odpisu zgodnie z art.53 ust.1 KN? A jak postąpić w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika obsługi, który przeszedł na emeryturę? Czy mogę wliczyć go do liczby zatrudnionych pracowników, na których nalicza się odpis i dodatkowo wliczyć go do liczby emerytów, na których dokonuję zwiększonego odpisu w wysokości 6,25% podstawy?
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i realizującym zajęcia rewalidacyjne zgodnie z ramowym planem przysługują dodatki za warunki pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ostatnich latach w szkole były oddziały przedszkolne oraz oddział przygotowania przedszkolnego tzw. zerówka. W następnym roku szkolnym została utworzona grupa dzieci 6-letnich jako zerówka, ale w tym jest 5 dzieci 5-letnich. Nie ma przedszkola. Nauczycielkę zatrudniam jako pracownika feryjnego (który ma 56 dni urlopu), czy nieferyjnego (35 dni urlopu)? Jak ma działać oddział zerówki podczas ferii i wakacji, jak przedszkole czy szkoła? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu terminu zakończenia umowy, którą zawarto z pracownicą obsługi szkoły na podstawie Kodeksu pracy. Umowa została zawarta na okres 01.09.2021–30.06.2022, w wymiarze 0,5 etatu, z zakresem obowiązków wynikającym z umowy: pomoc w oddziale przedszkolnym. W okresie trwania umowy pracownica zaszła w ciążę i w dniach 17–23.12.2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 24.12.2021 r. była obecna w pracy, a następnie w dniach 27–31.12.2021 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego. Obecnie od 03.01.2022 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy jeżeli do dnia porodu pracownica nie powróci do pracy, to umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem 30.06.2022 r., czy też powinna być przedłużona do dnia porodu, który planowany jest na przełom sierpnia i września?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zwolnić z pracy nauczyciela, który przebywając na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, podjął pracę w innej szkole na 10/18 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe