Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zwolnić z pracy nauczyciela, który przebywając na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, podjął pracę w innej szkole na 10/18 etatu?
Przyczyny rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem wymienione zostały w Karcie Nauczyciela. Nie ma wśród nich podjęcia pracy w innej szkole w trakcie zwolnienia lekarskiego.
Nie ulega wątpliwości, że podjęcie pracy w takim czasie, bez względu na wymiar zatrudnienia, narusza podstawowe obowiązki pracownika wynikające z kodeksu pracy:
Art. 211. Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany:
5) poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich,
Przede wszystkim, wiedząc o tym, że nauczyciel podjął zatrudnienie podczas zwolnienia lekarskiego, należy skorzystać z uprawnienia określonego w USTAWIE z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
art. 68. 1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.
Jeżeli nauczyciel podjął pracę w innej szkole w trakcie zwolnienia lekarskiego, będzie musiał ponieść konsekwencje określone w art. 17 ust. 1 ustawy:
"Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ukończył studia licencjackie i magisterskie z matematyki (nie nauczycielskie). Następnie w celu nabycia po ukończył studia podyplomowe "nauczanie informatyki w edukacji szkolnej" z odpowiednią ilością godzin praktyk i godzin dyd.
Wizytator twierdzi że nauczyciel nabył po do nauczania informatyki a nie do nauczania matematyki. Zaznaczę że bo naucz u mnie matematyki. Czy ko ma rację czy należałoby uzupełnić kwalifikacje z oo czy to co nabył na st pod wystarczy (brak suplementu i zaświadczenia odrębnego
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od listopada uczeń otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczeń ma upośledzenie lekkie. Do rewalidacji zalecono usprawnianie mowy i ruchowe. Czy logopeda i nauczyciel w-f-u ze skończoną gimnastyką korekcyjną, nauczyciele dyplomowani, mogą prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniem? Czy należy im wypłacić wynagrodzenie jako dyplomowanym czy stażyście?
- W dniu 30.10.2011 pracownica złożyła pismo o rozwiązanie umowy o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. W trakcie zatrudnienia pobierała rentę rodzinną po mężu, z której będzie korzystała po ustaniu zatrudnienia. Czy rozwiązując stosunek pracy, należy pracownicy wypłacić odprawę oraz nagrodę jubileuszową, która przypada na dzień 11.11.2012 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka (stopień awansu - mianowany) w zatwierdzonym projekcie organizacyjnym na rok 2014/15, w związku z brakiem możliwości zapewnienia jej całego etatu w szkole macierzystej, miała zaplanowane podwyższenie pensum w wymiarze 27/19. Część godzin, w ramach tego podwyższonego pensum, miała realizować w szkole macierzystej, a pozostałe w innej szkole na terenie tej samej gminy, w wymiarze 13/25 (pół etatu pedagoga). W dniu 18.08.2014 r. nauczycielka dostarczyła zwolnienie lekarskie, które z uwagi na stwierdzoną ciążę, lekarz wypisał do dnia 16.09.2014 r. Czy w związku z brakiem możliwości podjęcia pracy w dniu 01.09.2014 r. należało anulować zapis w projekcie organizacyjnym szkoły o podwyższonym pensum i wypłacić nauczycielce wynagrodzenie tylko za godziny przewidziane do realizacji w szkole macierzystej, bez powierzania jej obowiązków pedagoga w innej szkole i uwzględniania wynagrodzenia za te godziny? Czy zapis w projekcie organizacyjnym jest obowiązujący przez cały okres przebywania nauczycielki na zwolnieniu lekarskim i powinna mieć wypłacane wynagrodzenie z uwzględnieniem podwyższonego pensum? Jakie przepisy regulują postępowanie dyrektora w opisanej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe