Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z powodu urlopu macierzyńskiego, a później rodzicielskiego pani zatrudniona na stanowisku nauczyciela (mianowanie) nie wykorzystała w ogóle urlopu wypoczynkowego w 2020 r. Z dniem 4 grudnia 2020 r. kończy się jej urlop rodzicielski. Czy termin udzielenia urlopu uzupełniającego nie może się nakładać z terminem ferii zimowych w 2021 r.? Jeśli pracownica planuje powrót do pracy z dniem 1.09.2021 r. i będzie się ubiegała o urlop wychowawczy, to czy ten urlop wychowawczy musi się zakończyć 31.08.2021 r., czy może się kończyć z ostatnim dniem zajęć czerwcu 2021 r.? Jak w tym przypadku określić wymiar należnego danej pracownicy urlopu za 2021 r.?
Podstawę rozstrzygnięcia kwestii opisanych w pytaniu stanowią przepisy prawa wskazane poniżej.
Art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i wakacji. Podkreślić należy, że urlop nauczyciela „rozliczany” jest nie w latach szkolnych, a kalendarzowych. Skoro pracownik nie wykorzystał urlopu w 2020 r. nabywa prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni.
Druga ważna sprawa to fakt, że zgodnie prawem nauczyciel jednostki feryjnej przebywa na urlopie wypoczynkowym w okresie ferii i wakacji. Jest to normalny urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie może się zrzec. Z uwagi na ten fakt, nie może jednocześnie korzystać z urlopu bieżącego i uzupełniającego.
Nadmienić należy, że prawo do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Pamiętać trzeba, że zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Zgodnie z art. 186 § 7 Kodeksu pracy urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Modyfikacja tej zasady dotycząca nauczycieli została określona w art. 67a Karty Nauczyciela, w którym wskazano, że wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być zgłoszony co najmniej na 1 miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu.
Z kolei termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego. W takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela - odpowiedniemu przedłużeniu. Wynika z tego, że jeżeli nauczyciel złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego do końca zajęć dydaktycznych, dyrektor szkoły zobowiązany jest go uwzględnić, gdyż wydłużenie urlopu wychowawczego bez wniosku pracownika jest niedopuszczalne.
Co do urlopu bieżącego za 2021 r., to zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela pracownik korzystający z urlopu wychowawczego nie nabywa prawa do urlopu uzupełniającego. Jeżeli pracownica powróci do pracy z dniem rozpoczęcia ferii letnich, z pewnością wykorzysta 8 tygodni urlopu za 2021 r. i nie nabędzie prawa do urlopu uzupełniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na pełny etat jako wychowawca w bursie z pensum 30 godz. chce skorzystać ze zwolnienia od pracy z tyt. wychowywania dziecka do lat 14 na podstawie art. 188 KP. wyłącznie na godziny. Pracuje w różne dni w różnych godzinach. Czy w tym przypadku będzie można stosować 16 godz. zwolnienia na podstawie art. 188 KP w wymiarze godzinowym? Jeśli tak, to w jaki sposób je rozliczać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, pracownik obsługi (szatniarz) otrzymał wypowiedzenie w związku z redukcją etatów. Wypowiedzenie kończy się z dniem 30.06.2013 r. W dniu 08.05.2013 r. zatrudniliśmy innego pracownika na zastępstwo za sprzątaczkę, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji powinniśmy nie przedłużać umowy dla sprzątaczki (zatrudnionej na zastępstwo) a zatrudnić w ramach zastępstwa szatniarza. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia od 11.11.2016 do 10.11.2017 r. przysługuje w roku 2017 prawo do opieki nad dzieckiem i proporcjonalnie obliczony urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele przedszkolni w placówkach niepublicznych zatrudnieni na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony za dzień 11 listopada przysługuje im dzień wolny, który wykorzystają do końca roku. A jak jest jeśli za rok wypadnie to święto w niedzielę, czy też dzień wolny im przysługuje?
- Zatrudniliśmy Psychologa w gimnazjum za zgodą Kuratora na zasadach określonych w Kodeksie Pracy, ponieważ nie posiada przygotowania pedagogicznego. Ustalono wynagrodzenie na zasadach Karty Nauczyciela oraz zastosowaliśmy przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczyciela. Czy dodatek za wysługę lat powinnam liczyć od 3 lat czy od 5 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe