Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniliśmy Psychologa w gimnazjum za zgodą Kuratora na zasadach określonych w Kodeksie Pracy, ponieważ nie posiada przygotowania pedagogicznego. Ustalono wynagrodzenie na zasadach Karty Nauczyciela oraz zastosowaliśmy przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczyciela. Czy dodatek za wysługę lat powinnam liczyć od 3 lat czy od 5 lat?
Zgodnie z art. 7 ust. 1b ustawy o systemie oświaty, osobie zatrudnionej za zgodą kuratora oświaty ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
Ustawa nakazuje zatrudnić taką osobę na podstawie kodeksu pracy. Przepisy te są bardzo nieprecyzyjne, budzące szereg wątpliwości. Po pierwsze, wynika z nich, że osoba tak zatrudniona nie jest nauczycielem z pełnią praw wynikających z Karty Nauczyciela, ale nie bardzo wiadomo czy jest pracownikiem samorządowym. Z powodu nieprecyzyjnych zapisów ustawy, można spotkać się z wieloma sprzecznymi opiniami na ten temat (niektóre nawet całkowicie pomijające dodatki do wynagrodzenia). W opisanym przypadku sprawa jest o tyle prostsza, że stanowisko psychologa znajduje się w wykazie stanowisk samorządowych stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w związku z czym można do niego zastosować przepisy płacowe dot. pracowników niepedagogicznych szkół.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony jest w naszej placówce od 1.09.1998 r. Na dzień 1 sierpnia 2024 będzie posiadał staż pracy 44 lata i 10 miesięcy. Aktualnie złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 27.08.2024r w związku z przejściem na emeryturę.
1. czy nauczycielowi należny się pełnie świadczenie urlopowe?
2.czy zgodnie z art 87 KN nauczycielowi należy się trzymiesięczna odprawa
3. czy nauczycielowi w związku z przejściem na emeryturę należy się jeszcze jakieś świadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy powinno się wpisywać okresy, które wpisuje się również w ust. 6 pkt 8? Wydaje mi się, że tak, skoro do okresów nieskładkowych zalicza się okresy pobierania m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Odchodząc na emeryturę 15. 08. 2017 r. sierpnia czy przysługuje nagroda jubileuszowa, którą nabywam 17 lipca 2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Nauczyciel otrzymał propozycję pracy w innej szkole – 4 godziny, dyrektor tamtej placówki ze względu na pandemię poprosił o ksero badań okresowych tego pracownika z naszej szkoły. Czy jest to zgodne z prawem? Na tym zaświadczeniu jest nazwa naszej placówki i to my pokryliśmy koszty badań, poza tym jest to pierwsze zatrudnienie w innej szkole (ale to samo stanowisko), czy nie powinno być badań wstępnych? Czy można w ten sposób bazować na innych placówkach? 2) Czy nauczyciel, który przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, ma obowiązek wykonania badań kontrolnych, czy przepisy te zmieniły się i wydłużyły ten okres do 180 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel do 29.06.2012 r. przebywa na urlopie zdrowotnym. W czerwcu zostanie skierowany na badania lekarskie. Ze względu na stan zdrowia nie otrzyma zgody na dalszą pracę jako nauczyciel. Nadmieniam, że nabył on prawa do emerytury. Moje pytanie: czy możemy nauczycielowi udzielić urlop za 2012 r. (lipiec, sierpień) i następnie rozwiązać umowę w związku z przejściem na emeryturę - na wniosek nauczyciela od 01.09.2012 r. czy nalezy wysłać nauczyciela na emeryturę z dniem 01.07.2012r. Z jaką datą powinien zostać złożony wniosek o rozwiązanie umowy o pracę przez nauczyciela - 30.06.2012 r. czy 31.08.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe