Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel do 29.06.2012 r. przebywa na urlopie zdrowotnym. W czerwcu zostanie skierowany na badania lekarskie. Ze względu na stan zdrowia nie otrzyma zgody na dalszą pracę jako nauczyciel. Nadmieniam, że nabył on prawa do emerytury. Moje pytanie: czy możemy nauczycielowi udzielić urlop za 2012 r. (lipiec, sierpień) i następnie rozwiązać umowę w związku z przejściem na emeryturę - na wniosek nauczyciela od 01.09.2012 r. czy nalezy wysłać nauczyciela na emeryturę z dniem 01.07.2012r. Z jaką datą powinien zostać złożony wniosek o rozwiązanie umowy o pracę przez nauczyciela - 30.06.2012 r. czy 31.08.2012 r.?
Co do urlopu wypoczynkowego:
Karta Nauczyciela:
Art. 65. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym.
1 stycznia 2012 roku nauczyciel nabył prawo do urlopu. Nie ma znaczenia brak przeciwwskazań do wykonywania pracy. Nauczyciel po urlopie zdrowotnym nie wraca bowiem do pracy lecz idzie na urlop wypoczynkowy, a tam nie musi być zdolny do pracy. Nie należy w tym terminie kierować nauczyciela na badania kontrolne.
Wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r. (sygn. akt II PK 214/07):
"Kontrolne badania lekarskie, o których mowa w art. 229 § 2 k.p. przeprowadzone są: „w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”. Urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego."
Zatem rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę powinno nastapić z dniem 31 sierpnia 2012 r.
Co do daty złożenia wniosku o rozwiązanie umowy:
W przypadku przejścia na emeryturę nie ma znaczenia sposób rozwiązania stosunku pracy. Może to następić na wypowiedzeniem (za późno, bo trzeba było do końca maja), może też nastapić za porozumieniem stron w każdej chwili.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę w arkuszu organizacyjnym przydzielić nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej dodatkowe godziny zajęć z wych. fizycznego, plastyki, muzyki, komputerowych w innych klasach I-III?
- Czy w szkole w oddziale specjalnym można na godziny zatrudnić specjalistę do rehabilitacji uczniów niepełnosprawnych bez przygotowania pedagogicznego? Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej zatrudnienia takiej osoby. Osoba taka ma ukończone studia z fizjoterapii.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak i gdzie w świadectwie pracy należy wykazać następujące zwolnienia pracownika:
• zwolnienie lekarskie w okresie 15.07–15.07.2021,
• zwolnienie lekarskie na dziecko w okresach: 06.07–07.07.2021, 18–20.05.2021, 21–25.05.2021;
• dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 przedszkola w okresie 29.03–09.04.2021.
Wydaje mi się, że ad 1 należy wpisać w świadectwie pracy w pkt 4 – 4, podając 1 dzień, a ad 2 i 3 – wpisuje się w pkt 4 – 10, podając okresy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1)Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent urlopowy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim od dnia 01.09.2015 do 29.02.2016, który z dniem 01.03.2016 przechodzi na emeryturę (placówka feryjna)? 2) Nauczyciel ten miał dodatek kierowniczy który od 01.09.2015 został mu odebrany, do podstawy zwolnienia lekarskiego był uwzględniany ponieważ brane było 12 m-cy wstecz, a czy do wypłaty nagrody jubileuszowej oraz do odprawy emerytalnej również należy uwzględniać ten dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka na stanowisku wicedyrektora od 1 września 2022 r. złożyła rezygnację ze stanowiska wicedyrektora z dniem 15 sierpnia 2023 r. oraz rezygnację z pracy w szkole od 1 września 2023 r. W jaki sposób wyliczyć urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe