Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w szkole w oddziale specjalnym można na godziny zatrudnić specjalistę do rehabilitacji uczniów niepełnosprawnych bez przygotowania pedagogicznego? Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej zatrudnienia takiej osoby. Osoba taka ma ukończone studia z fizjoterapii.
Osoba, która nie posiada przygotowania pedagogicznego co do zasady nie może być zatrudniona w szkole na stanowisku nauczycielskim na podstawie Karty Nauczyciela.
Wyjątek stanowi art. 10 ust. 3, zgodnie z którym, w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się wtedy do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z nauczycielem mianowanym zatrudnionym zgodnie z kwalifikacjami została zawarta druga umowa na czas określony za zgodą kuratora do końca zajęć. W zakresie drugiej umowy nauczyciel uzupełni kwalifikacje w lutym. Kiedy można mu zmienić umowę - po uzyskaniu kwalifikacji czy pracuje do końca umowy do celów płacowych jako stażysta?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zajęć praktycznych w klasach gimnazjalnych z przysposobieniem do pracy ma wykształcenie zawodowe tytuł mistrza z przygotowaniem pedagogicznym (n-l mianowany). Czy może uczyć teorii z przysposobienia zawodowego w klasach gimnazjum?
- Pierwszy nauczyciel bursy odbył studia licencjackie na wydziale Pedagogiki, specjalność resocjalizacja, następnie ukończył studia magisterskie na kierunku Pedagogika ogólna. Drugi, na Wydziale Pedagogiki ukończył studia licencjackie na resocjalizacja, natomiast studia II stopnia ukończył również na Wydziale Pedagogiki, specjalność pedagogika opiekuńcza i socjalna. Moje pytanie: Czy Panowie mają przygotowanie pedagogiczne? Kuratorium poddaję tę kwestię pod wątpliwość. Proszę o podpowiedź.
- Z dniem 1 września 2014 r. zatrudniłam psychologa (42 lata) w niepełnym wymiarze: 12/25, o łącznym stażu pracy 13 lat. W latach 2010-2013 pracownik nie był zatrudniony. W/w okres (2012-2013) udokumentował zaświadczeniem wydanym przez KRUS gdzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w zakresie emerytalno- rentowym oraz wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jako rolnik (małżonka). Czy okres 2010-2013 na podstawie wydanego zaświadczenia przez KRUS mogę zaliczyć pracownikowi do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jestem nowym dyrektorem szkoły, w wyniku kontroli wewnętrznej stwierdziłam brak zatrudnienia poprzez mianowanie u nauczycieli, którzy posiadają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Nauczyciele ci pracują nieprzerwanie w mojej szkole, a brakujące dokumenty powinien im wręczyć poprzedni dyrektor. Czy konieczne jest wystąpienie o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego w ich przypadku? Czy gdyby byli karani, sąd poinformowałby zakład pracy? Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe