Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, pracownik obsługi (szatniarz) otrzymał wypowiedzenie w związku z redukcją etatów. Wypowiedzenie kończy się z dniem 30.06.2013 r. W dniu 08.05.2013 r. zatrudniliśmy innego pracownika na zastępstwo za sprzątaczkę, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji powinniśmy nie przedłużać umowy dla sprzątaczki (zatrudnionej na zastępstwo) a zatrudnić w ramach zastępstwa szatniarza. Pozdrawiam
Jeżeli wypowiedzenie podyktowane było faktyczną redukcją etatów, to zostało przeprowadzone prawidłowo. Można oczywiście zatrudnić na zastępstwo zwolnionego pracownika, choć nie ma takiego obowiązku - fakt, że w międzyczasie inny pracownik rozchorował się i przebywa na zwolnieniu lekarskim nie spowodował powstania vacatu.
Nie ulega wątpliwości, że zatrudnienie zwolnionego pracownika, choćby na zastępstwo, byłoby przejawem dobrej woli pracodawcy i tego typu działanie zawsze działa na korzyść w przypadku pracowniczych sporów sądowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę co pod względem kadrowym zrobić w następującej sytuacji:nauczyciel mianowany przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia (od grudnia 2017 r. do grudnia 2018 r.). Według majowego projektu arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2018/2019 nauczyciel ten nie będzie miał 0,9 etatu. Kiedy i w jakiej formie powinniśmy wykonać ruch kadrowy wobec tego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielce kończy się urlop dla poratowania zdrowia 31.03.2016r. Przyniosła zwolnienie lekarskie od lekarza prowadzącego od 30.03-12.04.2016r. Lekarz medycyny pracy nie wystawił żadnego zaświadczenia, bo nie otrzymał dokumentacji o przebiegu leczenia, a zwolnienie, o którym mowa. Nauczycielka nie wykorzystała 182 dni na zwolnienie. Czy może od 1 kwietnia przebywać na zwolnieniu lekarskim i nie przedstawiać zaświadczenia od lekarza medycyny pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana zrezygnowała z pracy w przedszkolu za wypowiedzeniem, jej stosunek pracy kończy się z dniem 31.08.2017. Ze względu na trudności kadrowe z dniem 1.09.2017 chcemy zatrudnić tą nauczycielkę na czas określony w zastępstwie za inną n-lkę w wymiarze 15/25. Czy przepisy prawa oświatowego pozwalają na takie rozwiązania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 24.03.2017r. nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania na stanowisku pedagoga szkolnego pełniący funkcję wicedyrektora szkoły, otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia z uwagi na wygaśnięcie stanowiska wicedyrektora i zmiany organizacyjne w roku szkolnym 2017/2018 uniemożliwiające zatrudnienie w pełnym wymiarze.
W terminie 7 dni nauczyciel w formie pisemnej nie wyraził zgody na propozycję ograniczenia zatrudnienia.
Organ prowadzący zatwierdził arkusz organizacji w dniu 26.05.2017 r.
29.05.2017 r. nauczyciel otrzymał od dyrektora szkoły pismo o rozwiązaniu stosunku pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem i przyznaniu sześciomiesięcznej odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela.
W dniu 30.05.2017 r. nauczyciel poinformował dyrektora szkoły o zamiarze przejścia na emeryturę z dniem 01.09.2017 r.
W dniu 07.06.2017 r. nauczyciel otrzymał od prezydenta miasta pismo, w którym zobowiązał nauczyciela do podjęcia z dniem 01.09.2017 r. pracy w innej szkole w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych (pismo datowane na 30.05.2017 r., doręczone adresatowi 07.06.2017 r.).
W dniu 12.06.2017 r. nauczyciel złożył w organie prowadzącym informację o przejściu przez niego na emeryturę z dniem 31.05.2017 r.
Nauczyciel przeszedł na emeryturę z dniem 01.09.2017r., otrzymał trzymiesięczną odprawę emerytalną, natomiast do dnia dzisiejszego nie otrzymał odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela. Dyrektor jako przyczynę niewypłacenia odprawy podał, iż organ prowadzący nie wyraził zgody na wypłatę odprawy z art. 20 ust. 2 KN, gdyż stworzona została możliwość uzupełnienia godzin do pełnego wymiaru czasu pracy.
Czy w opisanym przypadku nauczyciel posiadał prawo do otrzymania odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 KN, a nieotrzymanie świadczenia stanowi podstawę do skierowania sprawy do Sądu Pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla pracowników administracji i obsługi placówki oświatowej należy się odprawa, jeśli jest mniej niż 20 pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe