Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona na pełny etat jako wychowawca w bursie z pensum 30 godz. chce skorzystać ze zwolnienia od pracy z tyt. wychowywania dziecka do lat 14 na podstawie art. 188 KP. wyłącznie na godziny. Pracuje w różne dni w różnych godzinach. Czy w tym przypadku będzie można stosować 16 godz. zwolnienia na podstawie art. 188 KP w wymiarze godzinowym? Jeśli tak, to w jaki sposób je rozliczać?
Na chwilę obecną brak jest jakichkolwiek oficjalnych stanowisk ministerialnych w sprawie udzielania nauczycielom zwolnień od pracy w wymiarze godzinowym. Z brzmienia przepisu art. 188 kodeksu pracy wynika, że każdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze, wychowujący dziecko do lat 14, może wykorzystać 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy (nauczyciele równiez).
Opcja godzinowa ma na celu umozliwienie pracownikom wykorzystywania zwolnienia od pracy w takim czasie, jaki faktycznie jest im potrzebny do załatwienia swoich spraw - cały dzień lub tylko jego część (tyle godzin w danym dniu, ile poda we wniosku). Pracownik pełnozatrudniony ma do dyspozycji 16 godzin, które moze wykorzystać dowolnie, aż do wyczerpania tej puli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej ma umowę na czas określony od 01.09.2017 r. do 22.06.2018 r. Jaki ekwiwalent za urlop powinien mieć wypłacony, jeżeli wykorzystał tylko dwa tygodnie urlopu (podczas ferii zimowych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Pracownica z końcem czerwca 2022 ukończy 60 lat i tym samym nabędzie prawo do emerytury w powszechnym systemie emerytalnym. Obecnie jest w okresie chronionym. Czy po nabyciu prawa do emerytury przez pracownicę pracodawca może rozwiązać z nią umowę i na jakich zasadach?
2. Nauczyciel mianowany nie wyraził zgody na propozycję ograniczenia etatu na rok szkolny 2022/2023. Wobec powyższego nastąpi rozwiązanie umowy. Jaka odprawa należy się nauczycielowi, jeśli był on zatrudniony na podstawie mianowania, w roku szkolnym 2021/2022 wyraził zgodę na obniżenie pensum, a potem sam wystąpił z wnioskiem o obniżenie w związku z prawem do urlopu wychowawczego i ostatecznie wymiar jego etatu wynosił 15/30?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Nauczycielowi, który w projekcie arkusza organizacyjnego ma 7 godzin należy wręczyć ograniczenie czy wypowiedzenie z pracy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele podczas ferii zimowych mogą opiekować się uczniami podczas ich wyjazdów np. na basen, do kina itp. nieodpłatnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej 31.08.2019 r.
W jakim dniu należy ją wypłacić nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe