Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wychowawca w internacie SOSW pełni 9-godzinny dyżur nocny. Jak powinien mieć obliczone wynagrodzenie? 8 godzin z dodatkiem nocnym i 1 godzina dzienna czy 9 z dodatkiem za noc?
Karta Nauczyciela:
Art. 42b. 1. Nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej.
2. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.
Kodeks pracy:
Art. 1518. § 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do
wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej
wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych
przepisów.
Nauczycielowi należy zatem zapłacić dodatek za 9 godzin pracy w porze nocnej. Będzie to 15% godzinowej stawki jego wynagrodzenia zasadniczego, pod warunkiem, że wynagrodzenie to nie jest niższe niż aktualnie obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeżeli jest niższe, należy te 15% obliczyć od minimalnego wynagrodzenia.
Należy jeszcze pamiętać, że zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej:
§ 4. 3. Nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
1) dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
2) korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
3) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej, z uwzględnieniem ust. 2
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka świetlicy, kontraktowa, staż pracy 6 lat, umowa na czas nieokreślony. Czy może zostać zwolniona mimo, iż jej etat nie ulega likwidacji? Na to stanowisko planuje się przesunąć nauczyciela dyplomowanego z dłuższym stażem pracy, który do twej pory nie pracował na świetlicy, prowadził nauczanie indywidualne dziecka z pośledzeniem w stopniu znacznym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
- Czy nauczyciel, który ukończył: studia magisterskie z zakresu Zarządzanie i Marketing oraz kwalifikacyjny kurs pedagogiczny do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć z Podstaw Przedsiębiorczości w Branżowej Szkole I stopnia oraz LO ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w terminie 07.03.2018 r. – 24.07.2018 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Następnie złożyła wniosek o urlop rodzicielski (25.07.2018 r. – 5.03.2019 r.). Następnie złożyła wniosek o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na ½ etatu (5.12.2018 r. do 3.06.2019 r.).
Co z urlopem za 2019 r.? Czy jeżeli nauczyciel pracował na ½ etatu, a jednocześnie był na urlopie rodzicielskim można zaliczyć, że w okresie ferii zimowych miał urlop czy należy urlopu udzielić w wakacje i w jakim wymiarze? 56 dni? Czy należy to inaczej przeliczyć?
Co ze świadczeniem urlopowym za rok szkolny 2018/2019? Czy przysługuje i za jaki okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozwiązać umowę na czas nieokreślony z nauczycielem religii w przedszkolu (etat 2/22) na mocy porozumienia stron?
Nauczyciel ten pracuje obecnie w przedszkolu i złożył wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe