Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, proszę o radę! W świetlicy szkolnej zatrudniłam nauczycielkę na zastępstwo za pracownicę w ciąży. Nowo przyjęta jest teraz również w ciąży (zagrożonej), ma zwolnienie, które również będzie długotrwałe. Co robić? Zatrudniać na zastępstwo zastępstwa?
Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela:
W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Oznacza to, że umowa zawarta z nauczycielem na podstawie powyższego przepisu jest umową na czas określony. Przyczyną zawarcia tekiej umowy jest potrzeba zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Nie jest to umowa na zastępstwo znana z Kodeksu pracy. Jako umowa na czas określony, powinna zatem zawierać datę początkową i datę końcową. Nie ma zatem przeszkód, aby zatrudnić innego nauczyciela również na czas określony, w związku z potrzebą zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.
Jeżeli chcą Państwo uniknąć tej nietypowej sytuacji, proponuję rozważyć możliwość przyznania godzin świetlicy kilku nauczycielom przedmiotowym w ramach godzin ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik jest zatrudniony w jednostce jako nauczyciel. Czy na podstawie regulaminu wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych można przyznać nauczycielowi dodatek specjalny za dodatkowe czynności BHP związane z pracą niepedagogiczną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto w szkole określa zakres obowiązków pracownika wykonującego zadania z zakresu zamówień publicznych? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- W związku z wprowadzeniem centralizacji podatku VAT od 01.01.2017r w placówkach oświatowo- wychowawczych, a konkretnie Bursa w naszym przypadku - czy zobowiązani jesteśmy podpisywać tzw. porozumienia współpracy ze szkołami uczniów którzy u nas mieszkają?Proszę o podanie podstawy prawnej o ile taka obowiązuje.
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 171 dni ciągłego zwolnienia. L4 zakończył w piątek 22. kwietnia 2016 roku a od poniedziałku 25 kwietnia zaczął przebywać na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu (bez przeprowadzenia badań kontrolnych) od razu udał się na kolejne zwolnienie L4. Jak liczyć 182 dni zwolnienia w takim przypadku? Czy musi być zachowana ciągłość 182 dni i te dwa dni przerwy w weekend przed urlopem powodują, że teraz znów będzie mógł "chorować" 182 dni po rocznym urlopie? Zaznaczam, że każde zwolnienie i zaświadczenie o urlop był wystawiony przez tego samego specjalistę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy środki zgromadzone przez Radę Rodziców można wykorzystać na zakup programu do prowadzenia e-dziennika oraz opłacania abonamentu? Moja wątpliwość zrodziła się po komunikacie MEN, który wyraźnie mówił, że rodzice nie mogą płacić za prowadzenie e-dziennika.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe