Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy środki zgromadzone przez Radę Rodziców można wykorzystać na zakup programu do prowadzenia e-dziennika oraz opłacania abonamentu? Moja wątpliwość zrodziła się po komunikacie MEN, który wyraźnie mówił, że rodzice nie mogą płacić za prowadzenie e-dziennika.
Zgodnie z art. 84 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 w celu wspierania działalności statutowej szkoły, Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin Rady Rodziców. Finansowanie dziennika należy do zadań organu prowadzącego, związanych z zapewnieniem warunków działalności jednostki oświatowej (art. 10 ust. 1 pkt 1 PO). Dla rodziców korzystanie z dziennika elektronicznego musi być nieodpłatne (§ 21 ust. 3 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz.U. z 2017 r., poz. 1646), a w związku z tym zakup oprogramowania i abonamentu nie może być finansowany przez radę rodziców z dobrowolnych składek rodziców. Wyjątkowo, gdyby rada dysponowała środkami z innych źródeł niż składki rodziców i w regulaminie działalności przewidziała ich wydatkowanie np. na e-dziennik (zakup oprogramowania i abonamentu) w celu wspierania statutowej działalności szkoły, mogłaby ponieść koszty e-dziennika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy każdy nauczyciel powinien wypełnić oświadczenie o podstawowym miejscu pracy? Czy pracodawca może żądać takiego oświadczenia? Jaka jest podstawa prawna? Jeżeli tak to, jakie powinny znaleźć się informacje w oświadczeniu (np. od kiedy placówka oświatowa jest głównym miejscem pracy; jaki jest wymiar zatrudnienia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu nieferyjnym należą się nauczycielowi 4 dni wolne na żądanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor został wybrany na kolejną kadencję, wicedyrektorem również pozostaje ta sama osoba. Czy w przypadku wicedyrektora, fakt, że pozostaje nim personalnie ta sama osoba musi być zaopiniowany wniosek na posiedzeniu Rady Pedagogicznej?
- Nauczycielka bibliotekarka przebywa na dłuższym L-4, jak płacić polonistce na zastępstwach doraźnych?
- Od września nauczyciel przedszkola będzie miał ograniczony etat z 25/25 do 24/25. W czasie roku szkolnego z grudniem chce przejść na emeryturę. Jaka należy się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe