Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor został wybrany na kolejną kadencję, wicedyrektorem również pozostaje ta sama osoba. Czy w przypadku wicedyrektora, fakt, że pozostaje nim personalnie ta sama osoba musi być zaopiniowany wniosek na posiedzeniu Rady Pedagogicznej?
Powierzenia stanowiska wicedyrektora w szkole dokonuje jej dyrektor zgodnie z art. 37 ust 1 ustawy o systemie oświaty:
"W szkole lub placówce, w których zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora i inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej."
Jeżeli wicedyrektorowi zostało powierzone stanowisko na taki sam okres czasu jak kadencja dyrektora szkoły, wówczas dyrektor kolejny raz powierza mu stanowisko zgodnie z powyższym przepisem.
Jeżeli powierzenie stanowiska wicedyrektora jest nadal aktualne (daty nie pokrywają się z powierzeniem stanowiska dyrektora), wówczas wicedyrektor nadal pełni swoją funkcję na podstawie poprzedniego powierzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie pensum nauczycieli rewalidacji.
Przypadek nr 1
Nauczycielka zatrudniona jest wyłącznie na zajęcia z rewalidacji - 2 godz. z uczennicą klasy I SP i 8 godzin w oddziałach przedszkolnych (w grupie 3 latków i 5-6 latków).
Przypadek nr 2
Nauczycielka zatrudniona jest w SP w wymiarze 18/18 edukacja wczesnoszkolna. Od października dodatkowo prowadzi zajęcia z rewalidacji w oddziale przedszkolnym 5-latków.
Poniżej przesyłam fragment uchwały Rady Gminy - w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z marca 2019 roku. Rady Gminy z dnia 28 marca 2019 roku w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagoga szkolnego, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego oraz nauczyciela oddziału przedszkolnego pracującego z grupami dzieci 6-letnich i młodszych, w szkołach prowadzonych przez Gminę Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2018 r, poz. 994 z późn. zm.) i art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b i c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje: § 1
Ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz dla nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela zatrudnionych w szkołach i prowadzonych przez Gminę zgodnie z poniższą tabelą:
L.p. Stanowisko Tygodniowa liczba godzin wymiaru zajęć:
1. Pedagog, logopeda, psycholog. 22 godziny
2. Terapeuta pedagogiczny (realizacja zajęć zgodnie z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej). 22 godziny
3. Doradca zawodowy – prowadzący zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. 22 godziny
4. Nauczyciel oddziałów przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze. 25 godzin
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi, który chce odejść na świadczenie kompensacyjne w latach 80 3 lat, miesiąca i 10 dni lat urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, a następnie czterech lat na drugie dziecko. Zus uznał ten nadwyżkowy rok, miesiąc i 10 dni za okres nieskładkowy. Mam problem jak potraktować ten czas do wysługi lat czy jest on zaliczany do stażu pracy czy też nie. Jeśli byłby zaliczony nauczycielce przysługuje we wrześniu nagroda jubileuszowa.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 23.12.2017 r. do 22.12.2018 r. (placówka feryjna. Czy należy się nauczycielowi urlop wypoczynkowy uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była u nas zatrudniona od 01.09.2001r do 31.08.2016r. Od 01.09.2016r została przeniesiona na jej prośbę do innej szkoły. Na 31.08.2016r miała udokumentowanych 18 lat 3 miesiące 0 dni. 14.09.2016r zwróciła się do nas (mimo, że u nas już nie pracuje) o wypłatę jej nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Zaznaczam, że do podania dołączyła świadectwa pracy, których wcześniej nie było w teczce akt osobowych. Po nowym wyliczeniu okresów pracy ze wszystkich świadectw pracy na dzień 31.08.2016r jej staż pracy 20 lat 7 miesięcy 2 dni. W której szkole powinna ubiegać się wypłatę nagrody jubileuszowej: - w szkole, w której była zatrudniona do 31.08.2016r , ale wtedy nie było wszystkich świadectw pracy, - czy w szkole w której jest zatrudniona od 01.09.2016r? (złożyła wszystkie świadectwa pracy). Jeśli my musimy nauczycielce wypłacić nagrodę jubileuszową – to na jaki dzień?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany nabył uprawnienia do dodatkowego wynagrodzenia rocznego ? Nauczyciel przebywał od 1-01-2015 do 30-06-2015 na urlopie bezpłatnym. 1-07-2015 dyrektor szkoły przywrócił go do pracy. W tym okresie korzystał z opieki nad dzieckiem - 2 dni, oraz ze zwolnienia lekarskiego-17 dni.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe