Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z wprowadzeniem centralizacji podatku VAT od 01.01.2017r w placówkach oświatowo- wychowawczych, a konkretnie Bursa w naszym przypadku - czy zobowiązani jesteśmy podpisywać tzw. porozumienia współpracy ze szkołami uczniów którzy u nas mieszkają?Proszę o podanie podstawy prawnej o ile taka obowiązuje.
Przepisy nie wskazują, że Bursy muszą podpisywać umowy ze szkołami. Moim zdaniem organ prowadzący Bursę może taką umowę zawrzeć, ale jest to jego wewnętrzna decyzja. W kontekście podatku VAT - szkoła dla Bursy nie jest kontrahentem, tylko uczeń i to jemu powinna zostać wystawiona faktura za usługę.
W interpretacjach izb i urzędów skarbowych przywoływane są umowy porozumienia o zakwaterowanie ze szkołami.
Przykładem interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, ILPP2/443-1083/11-5/MN, w której czytamy między innymi:
„Bursa Szkolna jest publiczną placówką zapewniającą, zgodnie ze Statutem, całodobową opiekę i wychowanie uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zgodnie z normami żywieniowymi. Bursa realizuje swoje cele i zadania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. Jest placówką oświatową, której organem prowadzącym jest Powiat. Opłaty za zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zakwaterowanych wychowanków placówki są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT /podpisane umowy porozumienia o zakwaterowaniu ze szkołami/”.
W innej interpretacji urzędu skarbowego z 2013r. możemy przeczytać:
„Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, stwierdzić należy, że usługi zakwaterowania świadczone przez wnioskodawcę na rzecz wychowanków Bursy - w przypadku, gdy zainteresowany posiada umowy na usługi zakwaterowania ze szkołami, których uczniowie są wychowankami Bursy - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy.
Natomiast usługi wyżywienia wychowanków Bursy świadczone w formie i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty w ramach realizowanych zadań wychowawczych i opiekuńczych, spełniają przesłanki do uznania tych czynności za zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy”.
Proponuję, jak to zwykle w takich sytuacjach, wystąpić do właściwego organu skarbowego (izby lub urzędu skarbowego) o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o radę w następującej sprawie:
Nauczycielka ur. w 1954 r. (57 lat) staż ogólny na 31.08.2011 - będzie wynosił 33 lata w tym staż nauczycielski 18 lat i 3 m-ce w tym wykorzystane 3 lata urlopu zdrowotnego (36 m-cy). Jest nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreślony i od kilku lat uzupełnia etat, gdyż w macierzystej szkole nie osiąga pensum 18 godz. Od 1.09.2011 w związku z małym naborem do klas I będzie miała tylko 8 godz.
Czy można zwolnić takiego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczennica posiadająca orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (autyzm, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym), w którym podano jako najkorzystniejszą placówkę realizacji obowiązku szkolnego szkołę specjalną lub integracyjną, może chodzić do szkoły ogólnodostępnej; a raczej kontynuować tam naukę. Rodzic oraz dyrektor szkoły wyrazili na to zgodę. Czy przepisy prawa oświatowego zabraniają tego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wygrywa konkurs na stanowisko dyrektora w innej szkole. jak powinno wyglądać jego przejście? (nauczyciel dyplomowany, umowa na czas nieokreślony).jakie obowiązują procedury? Szczególnie, jak rozwiązać stosunek pracy z tym nauczycielem? Czy na zasadzie przeniesienia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy sprzątaczka w szkole może nalewać zupę z cateringu w stołówce szkolnej? Czy wystarczy samo orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne ? Czy musi mieć badanie na nosicielstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianami prawa w zakresie udzielania zwolnienia z tytułu z opieką nad dzieckiem i możliwości wykorzystania opieki w formie godzinowej (zamiast 2 dni) proszę o informację. Jak rozliczyć "godzinowo" nauczyciela w sytuacji kiedy w planie zajęć w określone dni wypada 2 lub 3 godziny planowe, wybiera dzień kiedy ma np. 2 godziny to czy de facto może skorzystać z 8 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe