Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy nie wskazują, że Bursy muszą podpisywać umowy ze szkołami. Moim zdaniem organ prowadzący Bursę może taką umowę zawrzeć, ale jest to jego wewnętrzna decyzja. W...

PORADA PRAWNA

06 marca 2017 Inne Kadry

W związku z wprowadzeniem centralizacji podatku VAT od 01.01.2017r w placówkach oświatowo- wychowawczych, a konkretnie Bursa w naszym przypadku - czy zobowiązani jesteśmy podpisywać tzw. porozumienia współpracy ze szkołami uczniów którzy u nas mieszkają?Proszę o podanie podstawy prawnej o ile taka obowiązuje.

Przepisy nie wskazują, że Bursy muszą podpisywać umowy ze szkołami. Moim zdaniem organ prowadzący Bursę może taką umowę zawrzeć, ale jest to jego wewnętrzna decyzja. W kontekście podatku VAT - szkoła dla Bursy nie jest kontrahentem, tylko uczeń i to jemu powinna zostać wystawiona faktura za usługę.

W interpretacjach izb i urzędów skarbowych przywoływane są umowy porozumienia o zakwaterowanie ze szkołami.
Przykładem interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, ILPP2/443-1083/11-5/MN, w której czytamy między innymi:
„Bursa Szkolna jest publiczną placówką zapewniającą, zgodnie ze Statutem, całodobową opiekę i wychowanie uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zgodnie z normami żywieniowymi. Bursa realizuje swoje cele i zadania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. Jest placówką oświatową, której organem prowadzącym jest Powiat. Opłaty za zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zakwaterowanych wychowanków placówki są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT /podpisane umowy porozumienia o zakwaterowaniu ze szkołami/”.

W innej interpretacji urzędu skarbowego z 2013r. możemy przeczytać:
„Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, stwierdzić należy, że usługi zakwaterowania świadczone przez wnioskodawcę na rzecz wychowanków Bursy - w przypadku, gdy zainteresowany posiada umowy na usługi zakwaterowania ze szkołami, których uczniowie są wychowankami Bursy - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy.
Natomiast usługi wyżywienia wychowanków Bursy świadczone w formie i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty w ramach realizowanych zadań wychowawczych i opiekuńczych, spełniają przesłanki do uznania tych czynności za zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy”.
Proponuję, jak to zwykle w takich sytuacjach, wystąpić do właściwego organu skarbowego (izby lub urzędu skarbowego) o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT