Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam Państwa. PYTANIE dotyczy warunków udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia . N-L choruje onkologiczne. Dotąd wykorzystał 182 dni l-4 oraz zasiłek rehabilitacyjny (do 26.06.2013 r.), nie wykorzystał urlopu za 2012 r., za 2013 r. (w tym wakacje). Od kiedy udzielić urlopu na poratowanie zdrowia: czy po wykorzystaniu urlopu, czy od 27.06 2013 r. a urlop później? Proszę o poradę i podst.prawną . Dziękuję za dotychczasowe porady - bardzo były pomocne.
Karta Nauczyciela:
Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;
W pytaniu nie podano, jak długo nauczyciel pobierał zasiłek rehabilitacyjny. Jeżeli wykorzystał już 12 miesięcy, wówczas należy rozwiązać z nim stosunek pracy. Jeżeli zasiłek udzielony został na krótszy okres, np. pół roku, wówczas najlepiej będzie najpierw udzielić mu urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze max. 5 miesięcy, tak aby nie wykorzystać całego okresu 12 miesięcy. Po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi można będzie udzielić zaległy urlop wypoczynkowy za 2012 oraz 2013.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę jak mam postąpić ? Nauczyciel kontraktowy przebywał na długim zwolnieniu lekarskim, później otrzymał świadczenie rehabilitacyjne, a teraz otrzymał rentę ze względu na częściową niezdolność do pracy. Czy z takim nauczycielem można rozwiązać stosunek pracy czy nie? Czy za porozumieniem stron czy są inne przesłanki. Czy muszę teraz wypłacić za zaległy urlop, czy dopiero po zakończeniu otrzymywania renty. Czy częściowa niezdolność do pracy nakłada na dyrektora obowiązek zapewnienia tej osobie powrotu do pracy ale na innym stanowisku? Czy pracodawca ponosiłby koszty ewentualnego przekwalifikowania tej osoby? Czy pracodawca może żądać od pracownika będącego na rencie oświadczenia, że ma zamiar powrócić do pracy?. Jest to za bardzo zagmatwane i proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy, bo nie chcę znowu spotkać się z tą osobą w Sądzie Pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 2015r. do 03. stycznia 2016r. na zastępstwo. Czy za ten okres przysługuje mu prawo do urlopu jeśli tak, to w jakim wymiarze? To nie jest jego pierwsza praca, jako nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym jest zatrudniona od 1 sierpnia 2002 r. na czas nieokreślony, w wymiarze 1 etatu:
- 10 września 2019 r. urodziła dziecko,
- w okresie od 10 września 2019 r. do 27 stycznia 2020 r. przebywała na urlopie macierzyńskim,
- od 28 stycznia 2020 r. do 7 września 2020 r. przebywała na urlopie rodzicielskim,
- od 1 października 2020 r. do 31 sierpnia 2023 r. przebywa na urlopie wychowawczym.
Dnia 1 września 2023 r. pracownica wraca do pracy. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownicy za rok 2019, 2020, 2021, 2022, 2023? W związku z tym, że pracownicy przysługuje dodatkowy urlopu wypoczynkowego z tytułu posiadanego stopnia niepełnosprawności czy urlop przechodzi na kolejne lata? Który urlop, czy wypoczynkowy, czy dodatkowy urlop wypoczynkowy jest udzielany, jako pierwszy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - W związku z różnymi interpretacjami dotyczącymi przydziałem godzin dla nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 bardzo proszę o informację: a) czy w pierwszym arkuszu kwietniowym nakreślamy tylko etaty (18 h) uwzględniając oczywiście specyfikę przedmiotów np. język polski 4x5 h lekcyjnych = 20 h, b) czy możemy dać nauczycielowi 1,5 etatu?
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe należy się dzień wolny 15 października (dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych), czy powinien na ten dzień wziąć urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe