Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, mam następujący problem: Od 18 października jedna z moich nauczycielek (WF) rozpoczyna urlop dla poratowania zdrowia (do 30. 08. 2014 r.). Od początku roku przebywała ona na zwolnieniu lekarskim, więc pozostali nauczyciele WF przejęli jej lekcje jako zastępstwa doraźne (udało mi się tak wprowadzić zmiany w planie, że wszystkie lekcje WF odbywały się normalnie). Ponieważ jeden z pozostałych nauczycieli WF (zatrudniony przez mianowanie) nie ma od 1 września etatu (wyraził zgodę na zmniejszenie w tym roku szkolnym liczby godzin i jest obecnie zatrudniony na 9,78/18), to chciałabym zatrudnić go na zastępstwo na czas urlopu nauczycielki w wymiarze 11,5 /18. Jak w związku z tym powinna być sformułowana obecnie jego umowa? Czy to ma być aneks do umowy z dnia 2 września br.? Czy dodatkowa umowa? I czy mogę z tej umowy wypłacić mu dodatek za wysługę lat?
Jeżeli w stosunku do nauczyciela mianowanego zastosowano ograniczenie wymiaru etatu z art. 22 KN, to w przypadku pojawienia się "wolnych" godzin, powinny one być przydzielone właśnie jemu. Ograniczenie etatu może mieć miejsce tylko wówczas, gdy w szkole brakuje godzin dla nauczyciela mianowanego.
Z uwagi na to, że godziny te można przydzielić jedynie w zastępstwie, trzeba je przyznać na czas określony (od dnia .... na czas trwania urlopu dla poratowania zdrowia pana/pani ...., nie dłużej niż do - data zakończenia urlopu) aneksem do umowy lub porozumieniem stron.
Nowej umowy nie można zawrzeć z nauczycielem - po pierwsze nauczyciel mianowany powinien mieć zapewniony etat, więc wszystkie możliwe godziny dokładamy do etatu, po drugie jest to takie samo stanowisko, a drugą umowę o pracę z tym samym pracodawcą można zawrzeć wtedy, gdy powierzamy pracownikowi inne stanowisko, w przypadku nauczycieli przedmiotowców np. godziny pedagoga, świetlicy czy biblioteki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest w stanie nieczynnym do 28 lutego 2013 r. Skorzystał z tego, gdyż dostał wypowiedzenie z pracy. Jest to nauczyciel kontraktowy, ciągle przebywający na zwolnieniu lekarskim, zaburzający pracę szkoły, nierzetelnie wykonujący swoje obowiązki.
Inny czynny nauczyciel świetlicy poinformował, że ze względu na stan zdrowia chciałby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 1 stycznia 2013 r..
Czy można za nauczyciela, który będzie na urlopie zdrowotnym, zatrudnić innego nauczyciela spoza szkoły na czas zastępstwa za przebywającego na urlopie, ale nie dłużej niż do 28 czerwca 2012 r.?
Czy 1 marca 2013 r. nauczyciel, któremu skończy się stan nieczynny, może ubiegać się o pracę za tego nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym, jeśli dyrektor zatrudni kogoś od 1 stycznia 2013 r? Czy można w ogóle w taki sposób zatrudniać?
Czy dyrektor - wiedząc, że nauczyciel jest w stanie nieczynnym - dyrektor musi to miejsce w świetlicy dla niego przetrzymać?
Proszę o podanie prawnych uwarunkowań.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła pedagogikę kulturalno-oświatową ma kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela świetlicy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Powtarzam moje pytanie: " Witam. Kto odpowiada za stan czystości w kuchni prowadzonej przez ajenta? Czy szkoła powinna kontrolować stan kuchni? Proszę o podstawę prawną." oraz Państwa odpowiedź: "Wynajmując ajentowi pomieszczenia szkolne w celu prowadzenia jego działalności, szkoła nie prowadzi już własnej stołówki. Nie ma zatem żadnego obowiązku kontrolowania stanu kuchni. Odpowiedzialnym za stan czystości jest teraz ajent, który prowadzi tam swoją działalność na podstawie umowy podpisanej z dyrektorem szkoły. To tak samo, jak w przypadku wynajmowania pomieszczeń szkolnych w celu prowadzenia przez osobę z zewnątrz sklepiku. Za jakość produktów tam sprzedawanych oraz stan czystości odpowiada osoba wynajmująca i prowadząca działalność. Instytucją, która może kontrolować punkty gastronomiczne jest sanepid. " Dostaliśmy zalecenia z Organu Prow, by kontrolować sklepiki szkolne, mimo, że są wynajmowane przez ajentów. W związku z tym proszę ponownie o podanie podstawy prawnej Państwa odpowiedzi na moje pytanie.
- Nie mamy nauczyciela do zajęć doradztwa zawodowego w klasie siódmej. Czy może uczyć pedagog lub psycholog?
- Czy w zespole opracowującym regulamin oceny pracy nauczyciela, osoba powołana w jego skład może pełnić funkcję przewodniczącego zespołu, będąc jednocześnie przewodniczącym ZZ w szkole, liderem zespołu nauczycieli /ma zaopiniować w/w dokument/. Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe